Zeki Demirkubuz sinemasında erkek kimliği
Male identity in Zeki Demirkubuz's cinematography
  1. Tez No: 331072
  2. Yazar: GÜLBAHAR ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHUR MÜKERREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1990 sonrası öne çıkan yönetmenlerden Zeki Demirkubuz sinemasında erkek kimliğinin nasıl sunulduğunu araştırmaktır. Zeki Demirkubuz sinemasında erkek kimliğinin nasıl sunulduğunu belirlemek için betimleyici analiz yöntemi kullanılmış ve durum saptama çalışması yapılmıştır. Araştırmada, çalışmanın yapılmasına karar verilen tarihe dek gösterimi tamamlanmış 9 Zeki Demirkubuz filmi incelenmiştir. Filmlerde yer alan ana erkek karakterlerin sunumundaki özellikleri belirlemek için 3 ayrı kategori belirlenmiştir. Araştırma sonunda yapılan değerlendirmeler, 1990 sonrası dönemin önemli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz?un sinemasında erkek kimliğinin, toplumsal yapıda var olan geleneksel ve modern erkek kimliği özelliklerini bir arada yansıttığını ortaya çıkarmıştır. Demirkubuz, filmlerinde erkek kimliğini yaratırken toplumun beklentilerine cevap vermek veya karşı çıkmak gibi bir çaba içine girmemiş, hayatın içinden erkeklere yer vermiştir. Onun filmlerinde erkekler, iradesiz, otoriteden yoksun, güçsüz, duygularını gösteren, edilgen ve aldatılan bireyler olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how the male identity is presented in the cinematography of Zeki Demirkubuz who has emerged as a well-known director in the early 1990s. In this study, in order to determine how the male identity was presented in Zeki Demirkubuz?s cinemataography, descriptive analysis method was used and an exploratory study was conducted. Three different categories were determined in order to investigate the features of main male characters in Zeki Demirkubuz?s last nine movies that have been released until the moment that this study has started. These categories have been reviewed by seeking answers for the questions that were previously selected. The post-study assesments have revealed the fact that the male identity in the cinematography of Zeki Demirkubuz, who is one of the key directors in the post-1990 era, is reflecting the conventional and modern male identities simultaneously that have roots in the social fabric. While Demirkubuz was creating the male identities (characters) in his movies, he did not striven either to meet the expectations of the society nor to oppose them, but rather he used the ordinary male characters of the daily life. In his movies, the males are presented as being flabby, non-authoritative, weak, emotional, passive and cheated individuals.