Oppression, gender and sexuality in the novel The Bluest Eye
En Mavi Göz romanında baskı, cinsiyet ve cinsellik
- Tez No: 331114
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma En Mavi Göz romanını baskı, cinsiyet ve cinsellik konuları bakımından incelemeyi amaçlamaktadır.Baskının Afrikan-Amerikanların, özellikle romanın baş kahramanı Pecola gibi küçük kızlara nasıl bir iz bıraktığını kanıtlama hedefindeyim.Romanda, cinsiyet ve cinsellik de ana konulardandır. Öyle ustaca ele alınmışlardır ki, bu trajik hikayeden okurun etkilenmemesi imkansızdır.Roman, toplumun etkisinin baskı gören insanları nasıl hüsrana uğrattığını ve hangi kaçınılmaz sorunlara yol açabildiğini anlatır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the novel The Bluest Eye in terms of oppression, gender and sexuality. I intend to demonstrate how oppression leaves its mark on the African American people especially little girls like Pecola, the protagonist of the novel.In the novel, gender and sexuality are also main issues. They are handled in such a subtle way that it is impossible for the reader not to be influenced by the tragic story.The novel illustrates how the impact of society lets the oppressed people down and which inevitable problems it can cause.