Intersectionality in Toni Morrison's novels: A Black Feminist Study of Beloved and The Bluest Eye
Toni Morrison'ın romanlarında kesişimsellik: Sevilen ve En Mavi Göz Üzerine Siyahi Feminist bir Çalışma
  1. Tez No: 797453
  2. Yazar: SAHAR MOHAMMED KHUDHAIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAINAB ABDULLAH HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Toni Morrison'ın seçilmiş romanlarında siyahi feminizmin temsilini incelemektedir. Afro-Amerikan edebiyatında siyah kadının konumunu ve erkekler tarafından nasıl nesneleştirilip nesneleştirildiğini araştırıyor. Toni Morrison'ın romanlarının çoğu siyah kadınların endişeleriyle ilgilidir, (siyah) ve (kadın) sözcükleri iki önemli konuya işaret eder; Irkçılık ve Feminizm. Aynı anda siyahi ve kadın olmak, her ikisinin de zulmüne katlanmak demektir; ataerkil güçler (cinsellik) ve ırk ayrımcılığı. Kesişimsellik, bir terim olarak, Siyah kadınların cinsiyet ve ırkın kesişme noktasında karşılaştıkları sosyal sınıflandırma ve ayrımcılığın birbirine bağlı doğasını ifade eder. Mecazi olarak konuşursak, ırk ayrımcılığı bir yolsa ve cinsiyet ayrımcılığı başka bir yolsa, o zaman siyah kadınlar bu yolların kesiştiği yerin merkezinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study explains the representation of black feminism in Toni Morrison's selected novels, namely Beloved and The Bluest Eyes. It investigates the position of black females in African American literature and how they are objectified and thingified by male Morrison (2004). Most of Toni Morrison's novels are concerned with black women concerns, whereby the words (black) and (women) indicate two important issues: Racism and Feminism. Being black and a woman at the same time means suffering from the oppression of both; patriarchal forces (sexuality) and racial discrimination Ruth S. (1988). Intersectionality, as a term, refers to the interconnected nature of social categorizing and discrimination that Black women face through the intersection of gender and race Williams (2012) . Metaphorically speaking, if racial discrimination is one road and gender discrimination was another road, then black women will be at the center of where these roads cross.