Robert Frost's reflection on man isolation and its connection to something in nature
Robert Frost'un insanın yanlızlığına olan derin düşüncesi ve bu yanlızlığın doğada varolan birşeyle bağlantısı
- Tez No: 331122
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yirminci yüzyıl şairi Robert Frost'un popülaritesi; şiirlerinde kullandığı akıllıca betimlemesi, kendine has duyguları ve anlaşılması kolay tarzından gelmektedir. Frost'un, basit diliyle anlattığı Yeni İngiltere'nin yaşam tarzını etkili bir biçimde işleyen şiir sanatı, hayat tecrübelerini, yaptığı işleri ve ailesini anlatır. İnsanın evrenle olan ilişkisi onun şiirlerinde ki başlıca ilgi alanıdır. Evrenin enginliği, insanın yalnızlığı ve zayıflığıyla kıyaslanamaz. İnsanoğlunun evrene meydan okuması ve ona duyduğu kayıtsızlığıyla, şairimizin şiirlerinde kullandığı belli başlı temaların yakın bir ilişkisi vardır. Tabiata beslediği büyük hayranlığı şiirlerinde en önemli temalardan birini yansıtır: doğa. Genel olarak yansıttığı konulardan biri olan, doğa onun yazılarında müthiş bir iyimserlik ve karmaşa yaratmıştır. Tabiata olan saygısı Penceremdeki Ağaçlar adlı şiirinde işlenmiştir:
Özet (Çeviri)
Robert Frost?s popularity was accepted with his simplistic style, his particular sensitivity and a clever use of imagery in his poetry in the twentieth century. Man?s relation with universe is his main concern in his poems. The vastness of universe is beyond compare to man with his loneliness and frailty with it. Man?s indifference and his confrontation of the universe have a connection with certain themes in his poetry. His great admiration of nature made his poems portraying one of the great themes in his poetry: nature. My particular focus in this study is Frost?s certain joy about nature and even a fear towards it on which results in man?s isolation in society and despite his struggle to connect himself to it in regards to his longing. This isolation and longing come from human psychology. This study begins by placing Frost?s works in the context of Romantic poetry. Frost gives his readers the observation of something in nature and its connection to human isolation. The best way to understand Frost's key themes- his affection for nature, man's reasons for keeping away from nature, man's loneliness in the face of nature, the power of nature to act as a remedy for man's ills- is to examine the poems