Yerel yönetimde zabıtanın yeri ve önemi; Küçükçekmece örneği
The role and importance of municipal police force (zabıta) local administration the case of Küçükçekmece
- Tez No: 331133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yerel yönetimler toplumun yaşam kalitesini en iyi şekilde arttırması ve yürütmesiaçısından en önemli olgulardan bir tanedir. Bu konu içerisinde de en önemli görevbelediyelere düşmektedir. Yerel anlamda toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanması veyaşamını sürdürmesi açısından belediyenin yapmış olduğu hizmetler büyük önem arzetmektedir.Toplum bilincinde, insanların yaşam kalitesini arttırabilmesi için belli kurallarortaya konulmuştur. Bu kuralları uygulayıp, mevzuat haline getirmek, belediyelerin enönemli görevidir, bu sebeple belediyeler kendi yapısı içinde örgütlenmeye gitmiş ve zabıtamüdürlüğü de örgütün içindeki birimlerden biridir. Bu araştırmada zabıta teşkilatının yerelyönetimlerde yeri, önemi, tarihi, yapısı, fonksiyonları ele alınıp incelenmiştir.Son olarak bu yapıyı iyi uygulayan belediyelerden biri olan İstanbul'un ilçesiKüçükçekmece belediyesi örnek olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The local administrations are one of the most important factors for the increase andconduct of quality of life of the society. The most important task within the subject matterhereinabove falls in the share of municipalities. The activities, conducted by themunicipality, pose great importance in respect of the satisfaction of fundamentalrequirements of the society in local respect and maintenance of its life.Certain rules are brought forward in order that people can increase the quality oftheir lives within the consciousness of the society. It is the sole duty of the municipalitiesto apply these rules and gather the same into a regulation. For this reason, it establishesvarious departments within its structure and provides services pertaining thereto. Themunicipal police organization takes place among this structure as well. In this research, theplace, importance, history, structure and functions of the municipal police organization arehandled and examined accordingly.Finally, the Municipality of Küçükçekmece, a Town of the city of Istanbul, whichis one of the municipalities applying this structure in the best way, is taken intoconsideration as an example.