6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda işlem denetçisi
Transactional auditor in the Commercial Code with the Number 6102
  1. Tez No: 331132
  2. Yazar: BÜLENT BERKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Dünyada ekonomik nedenler ile işletmelerin büyümesi, rekabetin artması, para ve sermaye piyasalarının gelişmesi, çıkar gruplarını değişik ekonomik kararlar almaya zorlamıştır. Çıkar gruplarının ekonomik karar almalarında temel nokta; güvenilir ve doğru bilgidir. Doğru ve güvenilir bilgi elde etmek için işletme faaliyetleri üzerinde denetim yapılması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.Denetim yapılmasını gerektiren en önemli unsur, finansal nitelikli bilgilerin doğru ve güvenilir olup olmadığının tespit edilmesi ihtiyacıdır. Finansal nitelikli bilgilerinin güvenilirliğine engel olabilecek birçok faktörden söz etmek mümkündür. Bilgilerin güvenilirlik düzeyini artırmak amacıyla bağımsız bir uzmanın inceleme yapması ve bu konuda görüş belirtmesi önemlidir.Ülkemizde bağımsız denetim, sermaye piyasası mevzuatı ile Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu mevzuatı hükümleri dâhilinde sınırlı sayıda yapılmaktadır. Ayrıca 3568 sayılı yasa ile sınırlı sayıda zorunlu olmamak kaydı ile vergi denetimi yapılmaktadır.6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 397. maddesi ile sermaye şirketlerinde denetim yapılması zorunlu hale gelmektedir. Yeni yasa denetim boyutunu bir uzmanlık alanı görüp denetim yapacak kişi ve kuruluşlarda bir takım özellikler aramıştır. Bununla birlikte Türk Ticaret Kanunu denetçileri bağımsız denetçi, işlem denetçisi, özel işlem denetçi olmak üzere üçe ayırmıştır.Bu çalışmada 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun uygulama alanı yeni olan işlem denetçisi ele alınmıştır. Çalışmada genel denetim teorisinden yola çıkılmış 6102 Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile şirket hukuku alanında getirdiği yenilikler genel olarak değerlendirmiş, kimlerin işlem denetçi olabileceği, işlem denetçisinin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre yapacağı denetimler ile görev ve sorumlulukları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The expansion of the enterprises, increasing competition, development of money and capital markets due to the economic reasons in the World have forced the interest groups to take different economic decisions. The core point of the interest groups on decision making is reliable and correct information. Therefore the necessity of performing audit on the operations of the enterprise emerges. The most import component that requires the performance of an audit is the need for determining whether the financial information are correct and reliable or not. It is possible to mention many factors which may put obstacle on the reliability of the financial information. An audit to be made by an independent auditor for increasing the level of reliability of the information and his opinions to be declared in relation to this audit is important.Independent auditing in our County is performed in limited numbers under the capital markets regulations and provisions of the legislation of the banking regulation and supervision agency. Additionally, tax auditing which is not compulsory is performed in limited numbers under the law with the number 3568.In accordance with the article 397 of The New Commercial Code ?The financial statements of a joint stock company and group of companies shall be audited in accordance with Turkish Auditing Standards which are in compliance with international auditing standards. ? The new law considers the audit aspect as an area of specialty and seeks some qualifications in the persons and institutions that shall perform the audit. Besides, the Turkish Commercial Code classifies the auditors in three groups as, the independent auditor, transactional auditor and special auditor.This study addresses the transactional auditor who has a new area of application in the Turkish Commercial Code with the number 6102. The study starts from the general audit theory and evaluates the reforms in the corporate law brought by the inurement of the Turkish Commercial Code with the number 6102 and tries to explain who are eligible for being transactional auditor, the audits to be performed according to the Turkish Commercial Code with the number 6102 with their duties and responsibilities.