Belediyelerin yaygın eğitim çalışmalarına bir örnek olarak Şişli Belediyesi
A case study of nonformal education activities of municipalities: Municipality of Şişli
  1. Tez No: 331135
  2. Yazar: KÖKSAL AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumların gelişmişlik düzeyi eğitime verilen önem ve kalitesine bağlıdır. Eğitim ve öğretim, hızla gelişen teknoloji ve bilgi sistemleri ile sosyal ve ekonomik kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Yaygın eğitim ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelerini sağlayıcı nitelikte, çeşitli süre ve düzeylerde hayat boyu yapılan eğitim öğretim, üretim, rehberlik ve uygulama etkinliklerinin tümünü kapsamaktadır. Küreselleşme sürecinin etkisiyle yaygın eğitim çalışmalarının nitelik değiştirmesi Türkiye'de eğitimin gün geçtikçe yerelleşmesini neden olmaktadır. Belediyeler yaygın eğitim faaliyetlerinde önemli gelişmeler elde etmişlerdir. Bu çalışmada Şişli Belediyesinin yaygın eğitim çalışmalarının özellikleri ve gerekçeleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The level of development of societies' depends on the quality and importance given to education. Education is the basis of social development with rapidly advancing knowledge systems and technology.Nonformal education covers all the activies of lifelong education, guidance and production which develop socially, economicly and culturally toward the wills,needs and capabilities of one's.The effect of the globalization processes changed the character of education which causes to localization of education in Turkey.Municipalities succeeded much in education activities. In this work the attributes and the grounds of the nonformal education activities of Şişli Municipality are tried explained.