İstanbul Şehremaneti mecmuasında sanat tarihi yazıları: 1-51. sayılar, 1924-1928
Art history writings in Istanbul Şehremaneti magazine: 1-51st issues, 1924-1928
- Tez No: 331168
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 609
Özet
Bu çalışma İstanbul Şehremaneti Mecmuası'nın 1924-28 yılları arasında çıkarılmış 51 sayısını kapsamaktadır.Mecmua ilk belediyecilik dergisi olması nedeniyle önem taşımaktadır. Dergide belediye faaliyetleri ile ilgili idari, toplumsal, kentsel, sıhhi, iktisadi ve mimari birçok konu işlenmektedir.Tezimizde mecmuanın içeriği, şekil özellikleri, dönemin belediye başkanları hakkında bilgi verilmiş, dergi yazarlarının isimleri sıralanmış; sanat tarihi ile ilgili yazılar günümüz harflerine aktarılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Mecmuada; gerek İstanbul gerek Anadolu gerekse Batı ile ilgili sanat tarihi kapsamına girebilecek birçok bilgiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes 51 issues of İstanbul Şehremaneti magazines which have been published between years 1924-28.The magazine holds significance in terms of the fact that it has been the first published municipality magazine. Various administrative, social, urban, medical, economic and architectural topics have been issued in this magazine.In our study information has been given about the content, formal characteristics and the governers of the period in question. The names of the magazine writers have been given and writings of art history have been transformed in to modern writing and have been evaluated. In this magazine considerable information about Europe, Anatolia and İstanbul that can be regarded as consisting art history.