KOBİ'lerin ihracatta karşılaştığı sorunlar ve devlet destekleri üzerine Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bir uygulama
Export problems of SMEs and subsidies, an application to Industrial Zone in Ankara Sincan
- Tez No: 331239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), büyük işletmeler için gerekli olan yatırımdan daha az yatırımla daha çok çeşitlilik yaratarak talep değişikliklerine cevap verebilmeleri, istihdama önemli katkılar sağlamaları, büyük işletmelerin bir anlamda tamamlayıcısı olmaları ve ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeleri bakımından bütün ülkelerde ekonomik ve sosyal hayatın temel taşını oluştururlar.Türkiye ekonomisine hem istihdam yaratma hem de dış ticaretinde önemli yeri olan KOBİ' lerin karşılaştıkları sorunları giderme yolunda önlemler alınmalıdır. Çalışma bu anlamda KOBİ'lerin ihracat sorunlarının tespiti üzerinde durmaktadır.Konu ile ilgili Ankara - Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan KOBİ'ler üzerinde bir alan araştırması gerçekleştirilmiş, sonuç olarak işletmelerin büyük bir oranının ihracat yaptığı, işletmelerin başlıca ihracat sorunlarının üretim maliyetleri, finansal sorunlar ve rekabet olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SME?s) constitute the foundation stone of economic and social life in all countries because of their important assistance for employment, giving fast answer for demand changes with their investments which is lower than big enterprises, supplementary of big enterprises and because of being affected from the economic fluctuations.Measures should be taken to overcome the problems faced by SMEs which both create employment to Turkey?s economy and have an important role in foreign trade. In this sense, the study focuses on determining the exporting problems of SMEs.A field research on SMEs which are located in Ankara-Sincan Organized Industrial Zone has been made. As a result; it is determined that a large proportion of enterprises export, major exporting problems of enterprises are product costs, financial problems and competetions.