Farklı kültürdeki üniversite öğrencilerinin global markalı ürünlerdeki marka bağımlılığının karşılaştırılması: Urumçi-Ankara (Çin-Türkiye) örneği
The comparison of brand loyalty in the different culture university students to global brand: Urumqi-Ankara (China and Turkey) example
- Tez No: 331240
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Farklı kültürdeki üniversite öğrencilerinin Global markalı ürünlere karşı oluşturdukları marka bağımlılığının herhangi bir fark gösterip göstermediğinin ortaya konulması tezin amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Çin ve Türkiye'de faaliyet gösteren global firmalardan alış veriş yapan tüm üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Ancak gerek Çin'in çok büyük bir nüfusa sahip ve coğrafi olarak çok geniş bir alana sahip olması ve bunun karşısında Türkiye'nin daha küçük bir nüfus ve coğrafi alana sahip olması nedeniyle evren Çin'in Urumçi şehriyle Türkiye'nin Ankara ili üniversite öğrenciyle sınırlandırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakınca, Çin ve Türk öğrencilerin arasında pek fazla farkı görünmüyorsa da aslında birkaç detay dikkat çekicidir. Yaş, eğitim seviyeden dolayı iki ülke öğrenciler global marka ile ilgili bazı görüşleri benzerlik sağlamakta. Ama yaşam sitili ve sosyo-kültürlerden dolayı global markaya olan tercih ve sadakati Çin uyruklu öğrenciler Türk öğrencilere göre daha çok olumlu.
Özet (Çeviri)
Global branded products formed against university students in a different culture, make any difference whether there is a dependence of the brand is the objective of the thesis put forward. Population of the study of global companies operating in China and Turkey are all college students who shopping. However, both China and has a population too large to have a very large area geographically and Turkey against it since it has a smaller population and geographic area population of university students in Ankara province of Turkey is limited to the city of Urumqi in China. Looking at the results of the study, the difference does not appear that much of Chinese and Turkish students is remarkable, in fact, a few details. Age, education level, the two countries due to similarities to provide some feedback on the students a global brand. But due to life-style and socio-cultural global brand preference and loyalty of the Turkish students than Chinese students were very positive.