Türkiye'de anestezi uzmanlarının ameliyathane dışı anestezi uygulamalarındaki tutum ve davranışlarını araştıran anket çalışması
A survey investigating the attitudes and behaviours of anesthesiologists in anesthesia care applications outside the operating rooms
- Tez No: 331276
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İYİLİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Türkiye genelinde çalışan anestezi uzmanlarının ameliyathane dışında gerçekleştirilen anestezi uygulamaları olarak tanımlanabilen ?ameliyathane dışı anestezi? uygulamalarındaki tutum ve davranışlarını ve uygulamaya yansımasını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra 05 Kasım 2012 ve 07 Ocak 2013 tarihleri arasında uygulandı. Anket verileri, basılı anket formlarının elden dağıtılıp doldurulması ve web üzerinden elektronik veri formu yoluyla veri toplanması ile elde edildi. Anket toplam 38 sorudan oluşmaktadır. A bölümde demografik verileri içeren 5 soru , B bölümünde kurum bilgilerini içeren 2 Soru ve C bölümünde ameliyathane dışı anestezi verilerini içeren 31 Soru bulunmaktadır. Elde edilen veriler, Statistical Package For Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak Varyans Analizi, Post Hoc (Bonferroni) testleri ve Independent Samples Test ile analiz edildi, dağılımlar arası farklılıklar ki-kare test yöntemleri ile araştırıldı, p değerinin 0.05?ten küçük olması durumunda gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Toplamda çalışmamız boyunca Türkiye?de çalışan 500 farklı anestezi uzmanından anketimize yanıt alındı. Anestezi uzmanlarının %56?sı çalıştıkları kurumda Anesteziyoloji bölümü dışında sedasyon uygulayan bölümler bulunduğunu bildirdiler.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to investigate the attitudes and behaviors of anesthesiologists in "non-operating room anesthesia? applications, which can be described as anesthesia applications performed outside the operating room, and their reflection on practice all over Turkey. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted between November 5, 2012 and January 7, 2013 with the approval of Research Ethics Board of Dokuz Eylul University for Non-Interventional Studies. Survey data was obtained through distributing printed questionnaires to be completed either by hand and or via the web. The questionnaire consisted of 38 questions; 5 questions for demographic data in Chapter A, 2 questions for institutional data in chapter B, and 31 questions for non-operating room anesthesia care data in chapter C. The data obtained were analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program using analysis of variance (ANOVA), post hoc (Bonferroni) test, and Independent Samples Test, and the differences between distributions were investigated with the chi-square test methods, and p-value less than 0.05 was considered statistically significant for the difference between groups. RESULTS: A total of 500 different anesthesiologists working in Turkey replied our survey throughout the study. Among anesthesiologists, 56% reported that there were other sections that can implement sedation other than Anesthesiology department in their institutions.