Solid meme kitlelerinde renkli doppler ultrasonografi ve doppler indekslerinin tanıya katkıları
Solid breast tumors: The Value of color doppler sonography and doppler index in the differential diagnosis
- Tez No: 33128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET: AMAÇ: Solid meme kitlelerinin benign-malign ayırımında renkli Doppler sonografi ve Doppler indekslerinin tanrya katkılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Yaşlan 15-81 arasmda değişen (ortalama 44.5), 59 kadın 3 erkekten oluşan toplam 62 olgu çalışma grubuna alınmıştır. Öncelikle X işim mammografisi ve B-mod ultra- sonografi ile değerlendirilen olgular, renkli Doppler US ile mcelenmiştir.Kanlanma paterni saptanan olgulardan spektral eğriler elde olunmuştur. Vasküler yapılardan maksimum sistolik hız, RI ve Al değerleri beMemniştir. SONUÇLAR : Olgulara ait sonuçlar Tablo VI da görülmektedir. Olgularm % 77 'sinde (48/62) kanlama saptanmıştrr. Malign gruba ait ortalama Vmax değeri 0.32 m/sn, benign gruba ait ortalama Vmax değeri 0.22 m/sn, enfeksiyöz patolojilere ait ortalama Vmax değeri ise 0.53 m/sn dir. Doppler indeksleri ortalama değerleri ise,RI malign grupta 0,62, benign grupta 0.54, enfeksiyöz patolojilerde 0.54 dür. AI'nin malign gruptaki ortalama değeri 7.6, benign grupta 3.9, enfeksiyöz olgularda ise 5.2 dir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY OBJECTIVE. We evaluated the efficacy of color Doppler sonography and Doppler indices,in the evaluation and differential diagnosis of solid breast masses. SUBJECTS AND METHODS. Sixty-two patients between 15 and 81 years of age who had palpabl breast lesions were included in the study. The most of patients had preliminary screen film X-ray mammograpy and B-mode breast sonographic examination prior to the duplex and color Doppler sonography and also they had X-ray and/or palpation abnormalities that led to then- selection for this study. Maximum peak systolic velocities, RI and AI were measured from the Doppler spectrum of each vessel. RESULTS CONCLUSION: Our results show that color Doppler and especially acceleration index may be helpful in the differential diagnosis of breast lesions. ÇJ?