Solid meme kitlelerinde mamografik incelemeye gri skala ultrasonografi ve renkli doppler ultrasonografinin tanıya katkıları
- Tez No: 79835
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
7. ÖZET Mamografide bulgu veren solid meme kitlelerinin malign- benign- enfeksiyöz ayrımında Gri Skala Ultrasonografi ve Renkli Doppler Ultrasonografisinin tanıya katkıları araştırıldı. Bu amaçla Ekim 1997- Aralık 1999 tarihleri arasında mamografi tetkiki isteğiyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik A.B.D.'na başvuran 68 hasta mamografiyi takiben Gri Skala Ultrasonografi ve Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesine alındı. Hastaların tamamı kadın olup, 25 yaş üzeri (yaş ortalaması 44) ve mamografide bulgu veren olgular çalışmaya dahil edildi. Mamografik incelemede lezyonun dansitesi, sınır özelliği ve kalsifikasyonu, Gri Skala USG'de lezyonun lokalizasyonu, büyüklüğü, transvers eksenin sagittal eksene oranı, internal eko yapısı ve posteriora ses geçişi incelendi. Renkli Doppler Ultrasonografide ise lezyonda kanlanmanın santral ve periferik şeklinde lokalizasyonuna bakıldı. Bu sonuçlar daha sonra histopatolojik inceleme sonucu ile doğrulandı. Bu karşılaştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki tabloda düzenlendi. Tüm Meme Kitlelerinde Gri Skala Ultrasonografi ve Renkli Doppler Ultrasonografinin Mamografik Tanıya Katkıları. MWWAiraASyON MERKEZİ 55
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Use of Grey Scala USG and Coloured Doppler USG after Mammographic diagnosis of all masses of the breast. The differential diagnosis of malign- benign- infectious solit breast masses, found during mammography, by Grey scala USG and coloured Doppler USG. Aiming this, Between October 1997 - December 1998 68 putient made mammography at the Selçuk Universty Radiology department of the Medical faculty were investigated by grey scala USG and coloured Doppler USG. The patients totally consisting of women older than 25 years (average of 44 years) and had pathological sings at mammography were included to the study. During mammography; the density, border features, and calsification of the lesions: by grey scala USG the localization, size, the ratio of transverse plane versus saggital plane, the internal echo structure of the lesion and the sound diffusion to the posterior aria was intestigated. Using coloured Doppler USG, the blood circulation of the lesion was described whether it is centraly and/ or peripheral in location. This results were supported later by hystopatologically datas. The results of of the comparison is given at the table below The Use of grey scala USG and Coloured Doppler USG after mammographic diagnosis of all masses of the breast. 56