Solid meme kitlelerinde ultrason kontrast ajan kullanılarak yapılan doppler ultrasonografinin geçerliliği
- Tez No: 102735
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKIN LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada solid meme kitlelerinde ultrason kontrast madde uygulanmadan ve uygulanarak yapılan renkli Doppler ultrasonografi ile power Doppler ultrasonografi özelliklerini belirlemeyi amaçladık. Özellikle ultrason kontrast madde uygulanımı ile birlikte power Doppler ultrasonografinin; vaskülarizasyonu ortaya koymadaki etkinliği ve benign-malign meme kitlelerinin ayına tanısına olan katkısını saptamaya çalıştık. Solid meme kitlelerinde vaskülaritenin saptanmasına yönelik yapılan konvansiyonel renkli Doppler inceleme benign-malign kitlelerin ayına tanısında yeterli özgüllüğe sahip bulunmamıştır. Çalışmamızda benign lezyonlann % 65 'i, malign lezyonlann % 90'ı konvansiyonel renkli Doppler inceleme ile vaskülarite göstermiştir. Yeni geliştirilmiş bir teknik olan, akımın yönü ve hızından çok amplitütünü saptayıp inceleyen power Doppler ultrasonografi konvansiyonel renkli Doppler' e göre daha duyarlı bulunmuştur. Çalışmamızda power Doppler ultrasonografide malign lezyonlann tamamı vaskülarite gösterirken, benign lezyonlann % 91 'inde vaskülarite izlenmiştir. "Malign lezyonlardaki tipik vaskülarite özellikleri ise ancak ultrason kontrast madde uygulanılarak yapılan power Doppler ultrasonografide net olarak ortaya konulabilmiştir. Ultrason kontrast madde uygulanımı, konvansiyonel renkli Doppler görüntülemede görülmeyen ilave damadan daha iyi gösterdi. Ultrason kontrast madde uygulanımı ile damarların konfigürasyonlan, dağılımlan, özellikle tortuoziteleri ve lezyona multipl yerlerden penetre olma eğilimleri daha iyi değerlendirildi.n Ultrason kontrast madde uygulanımı ile power Doppler ultrasonografide malign lezyonlann % 75'inde penetre tip damarlanma mevcut iken, benign lezyonlann % 8'inde (iki sistosarkoma filloides olgusu) penetre tip damarlanma saptanmıştır. Malign lezyonlardaki neovasküler yapılar daha çok tortuoz, düzensiz ve karışık bir vaskülarizasyon gösterdiler. Sıklıkla komşu arterler arasında bağlantılar ya da arterio- venöz santiar gibi anormal damar geçişleri gösterdiler. Buna karşın benign lezyonlar ultrason kontrast madde kullanılarak yapılan power Doppler ultrasonografide daha az ilave damar gösterdiler. Benign lezyonlarda damarlar daha az tortuoziteye sahiptiler. Tipik olarak kitleyi besleyecek küçük dallar çıkararak lezyonun kapsülü veya kenarları boyunca seyir gösterdiler. Benign lezyonlann hiçbirinde şant bağlantıları gösterilemedi. Ultrason kontrast maddenin power Doppler ultrasonografi ile birlikte solid meme kitlelerinde uygulanımı, tümör tespiti duyarlılığının artırılması, güvenli noninvaziv teşhis için daha fazla özgüllük ve erken tanı açısından ek bilgiler sağlayan bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY In this study we proposed to determine color Doppler ultrasonography (US) and power Doppler ultrasonography (US) features of solid breast masses before and after infection of ultrasound contrast agent. Especially, ultrasound contrast agent with power Doppler application was tried to establish the contribution on demonstration of vascularization and benign-malign differential diagnose of breast masses. Color Doppler investigations in order to demonstrate vascularization in solid breast masses, was inadequate in differential diagnose of benign from malign. In our study % 65 of benign lesions, % 95 of malign lesions showed vascularity with color Doppler examination. As a new developed technique that holds the amplitude more than flow direction or velocity, power Doppler US (PDUS) is found to be more sensitive than conventional color Doppler. In this study with PDUS, all of the malign lesions and % 91 of benign lesions showed vascularity. Typical vascularity features have been demonstrated obviously only on PDUS with US contrast agent application. Application of US contrast agent showed more clearly the additional veins that couldn't be detected conventional RDG. By the application of contrast agent configuration, distributions of the veins especially tortuous and tendency of penetration from multiple positions of the lesion have been assessed better. With the application of contrast agent in PDUS, % 75 of malign lesions and % 8 of benign lesions (2 case of phylloides tumor) showed presence of penetrated type vascularization.IV Neovascular structures in malign lesions showed more tortuous irregular and complex vascularization. Often they showed transitions between two adjacent arteries or arterial-venous shunt like abnormal vein transitions. However, benign lesions showed less additional vein with the usage of contrast agent with PDUS. Veins in benign lesions showed less tortuous and they typically generated smaller veins in order to feed the lesion capsule or margin. None of the benign lesions showed shunt transition. Usage of US contrast agent with power Doppler Ultrasound in solid breast masses is a method that. Improves tumor detection sensitivity and from the aspect of early diagnose gives additional information and more specify.