Transsfinkterik anal fistüllerde cerrahi sonrası anal sfinkter işlevleri, nüks oranlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evulation of anal sfincter functions, reccurens rates and quality of life after surgery of transsfincteric fistul in ano
  1. Tez No: 331280
  2. Yazar: MEHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAS EMRE CANDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Anal fistül tıp tarihinin ilk dönemlerinden beri bilinen ve tedavi arayışları süren bir hastalıktır. Tedavi başarısını değerlendirmede iki parametre arasındaki denge önemlidir:nüks ve inkontinens gelişimi. Bu çalışmada transsfinkterik anal fistül nedeniyle ameliyat ettiğimiz hastalarda tedavi sonuçlarını ve anorektalişlevleri değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Temmuz 1993 - Ağustos 2010 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalında transsfinkterik fistül nedeniyle tedavi edilen 52 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar sadece gevşek seton uygulanan (Grup 1) ve fistülotomi ve/veya gevşek seton uygulanan (Grup 2) hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Hastalarda tedavi sonuçları (iyileşme ya da nüks gelişimi) ve anorektal işlevler (Wexner inkontinens sorgu anketi, anorektal manometri, ?fecal incontenence quality of life scale? [FIQL] yaşam kalitesi anketi) değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya katılan 52 hastanın 13'ü (%25) kadın, 39'u (%75) erkek idi. Hastaların 31'inde yüksek transsfinkterik, 21'inde alçak transsfinkterik fistül nedeni ile cerrahi işlem (40'na fistülotomi ve/veya gevşek seton, 12'sine sadece gevşek seton) uygulanmıştı. Semptomatik inkontinensin sadece gevşek seton uygulanan hastaların %25(n=3)'inde fistülotomi ve/veya gevşek seton uygulanan hastaların %50(n=20)'sinde geliştiği saptandı. 36(%69.1) hastada iyileşme sağlandığı, 16 (%30.9) hastada ise iyileşme olmadığı ya da nüks gelişimi olduğu görüldü.iyileşen ve iyileşmeyen ve/veya nüks olan iki grup karşılatırıldığında ortalama Wexner skoru (P=0.04) iyileşen grupta anlamlı olarak yüksek bulundu. Fistülotomi yapılmayan sadece gevşek seton kullanılan ve fistülotomi ve/veya gevşek seton yapılan hastalar karşılaştırıldığında anal kanal dinlenim basınçları sırasıyla 72 mmHg ve 63 mmHg (P=0.05), sıkma basınçları 139 mmHg ve 112 mmHg (P=0.02). FIQL skorlarının fistülotomi yapılan hastalarda daha kötü olduğu saptandı (P=0.04)Tartışma ve sonuç: Transsfinkterik fistüllerde yapılan cerrahi sonrası özellikle fistülotomi yapılan hastalarda sadece gevşek seton uygulanan hastalara oranla iyileşme oranları daha yüksek iken inkontinens gelişme oranının arttığı ve bunun yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Anal fistula is a disease that has been known since the early days of the history of medicine and the treatment. The balance between the two parameters development of recurrence and incontinence important to evaluate the success of treatment. In this study, we aim to asses the result of treatment and anorectal functions of the patients who underwent surgical for transsfincteric anal fistulmaterıal and Methods: A retrospective study was conducted on 52 patients that treated with anorectal fistula disease in the Department of General Surgery, Faculty of Medicine, Dokuz Eylul University between July 1993 - August 2010. Patients were divided into 2 groups: Loose seton alone (Group 1) and fistulotomy and / or loose seton (Group 2). Anal continence, Wexner incontinence questionnaire, anorectal manometry (anal canal resting pressure [RP], and anal canal squeeze pressure [SP]), and quality of life questionnaire (“fecal incontenence quality of life scale”[FIQL]) were used to evaluate the treatments results.Results: 13 (25%) women and 39 (75%) male of 52 patients were participated in this study. Surgical procedure were performed to 31 patients with High transsfinkterik and 21 patients with low transsfinkterik fistula (fistulotomy least and / or loose seton 40, seton only loosely to 12). Symptomatic incontinence was detected 25% of patients (n = 3) with only loose seton, 50% of patients (n = 20) with fistulotomy and / or loose seton.36 (69.1%) of patients had a complete remission and 16 (30.9%) of patients had no improvement or recurrence. When healed and unhealed and / or recurrence of the two groups were compared; Mean Wexner score of healed patients (P = 0.04) were significantly high. When we compared the patients who were treated by loose seton alone without fistulotomy and fistulotomy and / or loose seton: resting anal canal pressures, 72 mmHg ve 63 mmHg (P=0.05), squeeze pressure 139 mmHg ve 112 mmHg (P=0.02) respectively. FIQL scores of patients were treated by fistulotomy was significant (P = 0.04) and FIQL scores indicated that fistulotomy decreased the life quality of patients.Discussion and Conclusions: After surgery of Transsfincteric fistulas: patients who were treated by fistulotomy had a higher healing rate compared to loose seton alone patients: on the other hand fistulotomy increased the development of incontinence and decreasedthe life quality of patients were objectively revealed in all patients by using anorectal manometry and FIQL questionnaire .