Akciğer kanseri radyoterapi (RT) planlamasında gross tümör volüm GTV) konumunun belirlenmesinde BT-simülatör ile dinamik MRG görüntülerinin korelasyonu
Correlation of CT simulator images with the dynamic MRI images in determining the position of gross tumor volume (GTV) in lung cancer radiotherapy (RT) planning
- Tez No: 331286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Solunum döngüsü sırasında RT planlama amacıyla BT-simülatörde alınan görüntülerdeki kranyokaudal (CC) tümör konumunun Dinamik MR görüntülerindeki ortalama CC tümör konumu ile karşılaştırılması ve korelasyonu yanı sıra dinamik MRG?de inspiryum ve ekspiryumda oluşan CC, anteroposterior (AP) ve medyolateral (ML) eksenlerdeki maksimum tümör hareketinin değerlendirilmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı?nda BT-simülatör yardımıyla 3 Boyutlu konformal RT?si (3BKRT) planlanmış ve dinamik MR görüntüleri bulunan akciğer kanserli hastaların görüntü kayıtları kullanıldı. Çalışmada dinamik MRG?de inspiryum ve ekspiryumda oluşan CC, AP ve ML eksenlerdeki maksimum tümör hareketi (CC_MR, ML_MR, AP_MR) ölçüldü. BT-simülatör görüntülerindeki GTV üst sınırının referans noktaya CC uzaklığı (CC_BT) ölçüldü. Aynı uzaklık dinamik MR görüntülerinde inspiryum (CCins_MR) ve ekspiryum (CCexp_MR)fazlarında da saptandı ve bu iki fazdaki uzaklığın ortalama değeri (CCort_MR) bulundu. CC_BT ve CCort_MR değerleri Wilcoxon signed rank test ile karşılaştırıldı. Ayrıca bu değerlerin Spearman korelasyon testi ile korelasyonu da değerlendirildi. Bulgular: CC_BT ve CCort_MR değerleri karşılaştırıldığında BT-simülatör ve dinamik MRG arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,172).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was comparison and correlation of CC tumor location in CTsimulator images with mean CC tumor location in Dynamic MRI (DMRI) as well as evaluation of the maximum amount of movements of the tumor in CC, ML and AP axes during the respiratory cycle using data obtained from DMRI.Method: In our study, image data of patients with lung cancer who had a 3DCRT plan using CT-simulator and who also had DMRI were used. Amount of maximum tumor movement (CC_MR, ML_MR, AP_MR) due to inspiration and expiration was measured in three axes in DMRI images. In CT-simulator images, CC distance of GTV upper limit to the reference line (CC_BT) was measured. In DMRI images the same distance was identified in inspiration (CCins_MR) and expiration (CCexp_MR) and the average value (CCort_MR) was found. The values of CCort_MR and CC_BT were compared using Wilcoxon signed-rank test and were evaluated with Spearman correlation test.Results: The comparison revealed no statistically significant difference between CTsimulator and DMRI (p= 0,172).