Sol meme kanseri radyoterapisinde nefes tutma tekniğinin risk altındaki organ dozları üzerine etkisinin dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of the effect of BREATH-holding technique on organ doses at risk in left breast cancer radiotherapy
  1. Tez No: 785188
  2. Yazar: SEHER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meme kanseri radyoterapi (RT)'sinde hedef hacimde iyi bir doz dağılımı sağlamak kadar riskli organlar (OAR)'in korunması da önemlidir. Bu nedenle nefes tutma [Breath-Hold (BH)] tekniği ile yapılacak RT'de OAR'i hedef hacimden uzaklaştırarak RT dozlarını azaltmayı amaçladık. Daha önce RT almış ve tedavilerini tamamlamış 10 sol meme kanseri tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların hem [Free Breathing (FB)] hem de BH tekniği ile alınmış farklı bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri tedavi planlama sistemi (TPS)'ne aktarılarak her hasta için 2 ayrı VMAT tekniği ile tedavi planı yapıldı. Yapılan planlarda doz hacim histogramı (DVH) kullanılarak hedef hacim, kalp, LAD, ipsilateral akciğer, kontralateral akciğer, tüm akciğer, karşı meme, brakial pleksus, tiroid ve özofagusun aldığı dozlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In breast cancer radiotherapy (RT), it is important to protect the organs at risk (OAR) as well as to provide a good dose distribution at the target volume. Therefore, we aimed to reduce RT doses by removing the OAR from the target volume in RT to be performed with the breath-hold [Breath-Hold (BH)] technique. 10 patients with a diagnosis of left breast cancer who had previously received RT and completed their treatment were included in the study. Different computed tomography (CT) images taken with both [Free Breathing (FB)] and BH techniques were transferred to the treatment planning system (TPS), and a treatment plan was made for each patient with 2 separate VMAT techniques. In the plans made, doses of target volume, heart, LAD, ipsilateral lung, contralateral lung, whole lung, contralateral breast, brachial plexus, thyroid and esophagus were compared using dose volume histogram (DVH).