Tilburg gebelik distress ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of tilburg pregnancy distress scale into Turkish: Reliability and validity test
- Tez No: 331300
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç:?Tilburg Gebelik Distress Ölçeği' ni (Tilburg Pregnancy Distress) Türkçe'ye uyarlamak üzere geçerlik ve güvenirliğini saptamaktır.Yöntem: Metodolojik bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Temmuz - Eylül 2012 tarihleri arasında gebe polikliniğine gelen, sağlıklı, gebeliğe bağlı komplikasyonu olmayan 214 gebe oluşturmuştur. Veriler; gebelere yönelik sosyo demografik bilgi formu ve Tilburg Gebelik Distress Ölçeği (Tilburg Pregnancy Distress) ile toplanmıştır. Bu ölçek; 2 ana alt boyuttan 4'lü likert tipine göre geliştirilmiş bir ölçektir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı/yüzde analizi, cronbach ? analizi, korelasyon analizi, yarıya bölme analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, kullanılmıştır.Bulgular: Tilburg Gebelik Distress Ölçeği'nin Türkçe versiyonu'nun iç tutarlılık güvenirlik katsayısı .70, olumsuz duygulanım alt boyutu cronbach alfa değeri .66, sosyal(eş katılım) alt boyutu cronbach alfa değeri .71, alt boyut madde puanları-alt boyut toplam puanları arasındaki korelasyon katsayıları .20-.73 arasındadır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda Kaiser-Meyer-Olkin katsayısı (KMO) .718, Barlett testi sonucu X2= 571,981 p=0.000'dır. Doğrulayıcı faktör analizine göre, ölçeğin model uyum indeksleri ?2(102, N=214)=159.15, RMSEA=0.051, GFI=0.91, CFI=0.92 ve NNFI= 0.90 olarak saptanmıştır.Sonuç ve Öneriler: Tilburg Gebelik Distress Ölçeği'nin Türkiye'de gebelerin distresslerini değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir. Bu ölçek, gebelik döneminde yaşanan psikososyal sorunların saptanmasını sağlaması nedeniyle önemli bir ölçektir. Gebe izlemi yapan ebe ve doğum hemşirelerinin gebe kadınlara verecekleri bakımları planlamasında yol gösterici olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to test reliability and validity of Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS).Methodology: It is a methodological study. Research sample consisted of 214 pregnant women who resorted to the obstetric out patient clinic between July and September 2012, were healthy and did not have any complications related to the pregnancy. Data were collected through socio-demographic information form and TPDS. This scale contains 2 main subscale and it is a four point likert type scale. In evaluation of the data paired simple t test, correlation, cronbach alpha, split-half analysis, exploratory and confirmatory factor analyses were used.Results: Internal consistency reliability coefficient of the TPDS is .70, negative affect subscale cronbach alpha value of .66, social (partner involment) subscale Cronbach alpha value of .71,while correlation coefficients between subscale item scores subdimension total scores vary between .20-.73. As a result of explanatory factor analysis Kaiser-Meyer-Olkin coefficient (KMO) .718,Barlett test result X2 = 571.98, p = 0.000. At the end of confirmatory factor analysis, model fit indexes were determined as ?2(102, N=214)=159.15, RMSEA=0.051, GFI=0.91, CFI=0.92 ve NNFI= 0.90.Conclusion and Recommendations: It was concluded that TPDS is a valid and reliable scale that can be used to determine distresses of pregnant women in Turkey. This is an important scale as it determines psycho-social problems experienced during pregnancy. It is recommended that this scale be used as a guide by midwives and obstetric nurses performing pregnancy follow-up in planning the care to be provided to pregnant women.