Doğumda verilen destekleyici bakıma ilişkin kadının algısı ölçeği
Scale of womans perception of supportive care given to woman in labor
  1. Tez No: 331299
  2. Yazar: ELİF ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİYE METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Doğum eyleminde verilen destekleyici bakıma ilişkin kadının algısını belirlemekamacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmektir.Yöntem: Bu çalışma metodolojik bir çalışmadır. Araştırmaya Temmuz-Kasım 2012 tarihleriarasında iki devlet hastanesinde doğum yapmış 360 kadın alınmıştır. Etik kurul, hastaneler vekadınlardan yazılı izin alınmıştır. Veriler, kadınları tanıtıcı bilgi toplama formu ve taslakölçek formu ile toplanmıştır.Bulgular: Ölçeğin içerik geçerliliği uzman görüşü ile sağlanmıştır (Ö-İGİ: 0.94). Açıklayıcıfaktör analizinde rahatlatıcı davranışlar, eğitim ve rahatsız edici davranışlar olmak üzere üçfaktör oluşturulmuştur ve faktör yükleri 0.38 ile 0.76 arasında değişmektedir. Doğrulayıcıfaktör analizi sonucunda ölçeğin uyum indeksleri x2: 1308.49, df:492, YHOK: 0.068, İUİ:0.82, KUİ: 0.97, NNUİ: 0.97, NUİ:0.95 olarak saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizininaçıklayıcı faktör analizini desteklediği görülmüştür. Ölçeğin cronbach alfa katsayısı: 0.94olup Rahatlatıcı Davranışlar alt boyutu: 0.92, Eğitim alt boyutu: 0.85, Rahatsız EdiciDavranışlar alt boyutu: 0.87 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin birinci bölüm ile ikinci bölümarasındaki korelasyon kat sayısı 0.80 olarak saptanmıştır. Ölçeğin madde-toplam puankorelasyonları 0.42 ile 0.77 arasında değiştiği görülmektedir.Sonuç ve Öneriler: Ölçeğin doğumda verilen destekleyici bakıma ilişkin kadının algısınıölçmek için geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir ve doğum sonu ilk 24 saattekullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To develop a valid and reliable scale in order to determine the women?sperceptions about supportive care, which is given to women in labor.Method: This is a methodological study. The participants are 360 women who had givenbirth in two state hospitals between July and November 2012. Written approvals wereobtained from ethics committee, hospitals and women. The data were collected with thedescriptive and draft scale form.Findings: The content validity of the scale was provided with the expert opinion (S-CVI:0.94). Three factors that including comforting behaviors, education, disturbing behaviourswere created with exploratory factor analysis and factor loadings ranged between 0.38 and0.76. The model agreement indices of the scale were found to be x2: 1308.49, df:492,RMSEA: 0.068, GFI: 0.82, CFI: 0.97, NNFI: 0.97, NFI:0.95 as a result of the confirmatoryfactor analysis. It was observed that the confirmatory factor analysis supported theexplanatory factor analysis. Scale of cronbach alpha coefficient was determined as 0.94 andComforting Behaviors Subscale: 0.92, Education Subscale: 0.85, Disturbing BehavioursSubscale: 0.87. Scale of the correlation coefficient between the first and second part wasdetermined as 0.80. It is observed that the item-total score correlations of the scale varybetween 0.42 and 0.77.Conclusion and Suggestions: It was determined that the scale is valid and reliable fordetermining the women?s perception of supportive care given during labor and it is suggestedto use within the first 24 hours after birth.