Primer ve revizyon diz protezli hastalarla gonartrozlu hastalar için önemli olan aktivitelerin belirlenmesi
Determination of important activities for patients with primary and revision knee arthroplasty and patients with gonarthrosis
  1. Tez No: 331303
  2. Yazar: NEYZAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELNUR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Osteoartrit nedeni ile total diz protezi (TDP), revizyon diz protezi (RDP) uygulanan ve osteoartriti olan hastalarda önemli olan aktivitelerin belirlenmesidir.Gereç-yöntem: Çalışmamızda 90 hasta, 30 sağlıklı kişi toplam 120 kişi değerlendirmeye alındı. Sağlıklı grubun yaş ortalamaları 58.97, 18'i kadın, 12'si erkek, OA'i olan hastaların yaş ortalamaları 61.20, 22'si kadın, 8'i erkek, TDP uygulanan hastaların, yaş ortalamaları 66.53, 25'i kadın, 5'i erkek, RDP uygulanan hastaların, yaş ortalaması 69.37, 26'sı kadın, 4'ü erkektir. Katılımcıların tümüne Diz Eklemi Değerlendirme Formu, Fonksiyonel Aktivite Anketi, HSS diz skorlaması uygulandıBulgular: OA, TDP, RDP olan hastalarla sağlıklı kişilerde kilo ortalamaları, kiminle yaşadığı, cinsiyet, medeni durum, moral bozukluğu, yaşadığı yer ve memnuniyet düzeylerinde gruplar arasında istatiksel olarak fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The determination of important activities for the patients who undergo total knee arthroplasty (TKA) because of osteoarthritis and for the patients having osteoarthritis and undergoing revision knee arthroplasty (RKA).Method: In our research 90 patients, 30 healthy individuals, i.e. in total 120 people have been assessed. The average age of the 18 female and 12 male healthy individuals was 58.97, the average age of the 22 female and 8 male patients those having osteoarthritis was 61.20, the average age of the 25 female and 5 male patients who undergo TKA was 66.53, the average age of the 26 female and 4 male patients who undergo RKA was 69.37. All the participants have been assessed with knee-joint assessment form, functional activity survey and HSS knee score.Result: In terms of weight average, life partner, gender, marital status, despondency, place of residence and the level of satisfaction, no statistical variation has been observed between the patients with OA, TKA, RKA and the healthy group (p>0.05). Beyond these features, i.e.