Primer total diz protezi sonrası revizyon cerrahisi uygulanan hastalar ile uygulanmayan hastalar arasındaki post-operatif sagital ve koronal plan dizilim açılarına göre istatistiksel ilişki
Statistical relationship between patients who underwent revision surgery after primary total knee arthroplasty and patients who did not, according to post-operative sagittal and coronal plane alignment angles
- Tez No: 863106
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Total diz protezi (TDP) modern tıbbın en başarılı cerrahi tekniklerinden biridir. Buna rağmen çeşitli faktörlerle hastaların memnuniyetsizlik oranı % 20'ye kadar çıkmaktadır. Bu faktörler ile TDP dizilim açıları arasındaki ilişki uzun yıllardır tartışılmaktadır. Günümüzde, altın standart olarak kabul edilen HKA (“hip knee ankle angle”) ölçümü ile beraber nötral dizilimde (180°±3°)“Mekanik Dizilim”prensipleri sıklıkla uygulanmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda TDP komponentlerinin koronal ve sagital dizilim açılarının orta dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkisiyle beraber revizyon cerrahisi ile ilişkisini retrospektif olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın amacı, 2014-2018 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı polikliniğine diz ağrısı nedeni ile başvuruda bulunan ve çekilen anteroposterior (AP) ve lateral diz grafilerinde tespit edilen gonartroz nedeniyle opere olan hastalardan 5 yıllık takipte revizyona gidenler ile gitmeyenler arasındaki post-op ilk grafilerdeki dizilim açılarına göre ilişkiyi tespit etmektir. Hastaların ameliyat sonrası alt ekstremite anatomik dizilimlerinin, TDP komponentleri yerleştirilme açılarının (cTA (beta), cFA (alfa), sTA (delta), sFA (gama)) ölçülmesi ve bu değerlerin orta-uzun dönem fonksiyonel sonuçlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışma retrospektif, tek merkezli bir çalışmadır. Bulgular: Takip edilen hasta sayısı 108 idi. Bunlardan 23 tanesi primer TDP sonrasında 5 yıllık süreçte revizyon yapılanlardı. Diğer 85 tanesi son 5 yıllık takiplerinde revizyon ihtiyacı olmayan hastalardı. Hastaların 14 tanesi erkek, 94 tanesi kadın hastaydı. Hastaların sagital ve koronal açılarına bakıldığında cTA açılarının varusta olması revizyon için istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Total knee arthroplasty (TDA) is one of the most successful surgical techniques in modern medicine. Despite this, the dissatisfaction rate of patients can be as high as 20 per cent due to various factors. The relationship between these factors and TDP alignment angles has been discussed for many years. Nowadays,“Mechanical Alignment”principles are frequently tried to be applied in neutral alignment (180°±3°) along with HKA (“hip knee ankle angle”) measurement, which is considered the gold standard. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the effect of coronal and sagittal alignment angles of TKA components on mid-term clinical and functional results and their relationship with revision surgery. Materıal and Method: The aim of our study was to determine the relationship between the patients who applied to the Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology outpatient clinic between 2014 and 2018 with knee pain and who underwent surgery for gonarthrosis detected on anteroposterior (AP) and lateral knee radiographs, according to the alignment angles on the first post-op radiographs between those who underwent revision and those who did not in the 5-year follow-up. It was planned to measure the post-operative lower extremity anatomical alignment, TKA component insertion angles (cTA (beta), cFA (alpha), sTA (delta), sFA (gamma)) of the patients and to evaluate the relationship between these values and mid-long term functional outcomes. The study is a retrospective, single-centre study. Results: The number of patients followed up was 108. Of these, 23 patients underwent revision in the 5-year period after primary TKA. The other 85 patients did not need revision in the last 5 years of follow-up. 14 of the patients were male and 94 were female. When sagittal and coronal angles of the patients were analysed, cTA angles in varus were statistically significant for revision (p0,05).