Tüberkülozda hızlı tanı yöntemi olarak polimeraz zincir reaksiyonunun tanısal değeri
The value of polymerase chain reaction in tuberculosis as a rapid diagnostically method
- Tez No: 33132
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AYDİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Tüberkülozla mücadelede ilk basamak hastalığın erken tanışıdır. Klasik tanı yöntemlerinde ise bu süre uzundur. Bu yüzden hızlı tanı yöntemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda hızlı tanı yöntemlerinden polimeraz zincir reaksiyonun tüberkülozdaki tanı değerini araştırdık. Çalışmamızı yaşları 20-22 arasında 71 hasta ve 28 kontrol toplam 99 olgu üzerinde gerçekleştirdik. Hasta grubu 63 akciğer tüberkülozlu, 8 tüberküloz plörezili, kontrol grubu ise 18 sağlıklı ve 10 tüberküloz dışı nedenlere bağlı plevral effüzyonu olan olgudan oluşturuldu. Bu olgularda Mycobacterium tuberculosis complex DNA'ine özgül IS6110 bölgesi PCR'nu ile araştırıldı ve sonuçlar hibridizasyon yöntemi ile gösterildi. PCR'nu ile elde etdiğimiz sonuçlar akciğer tüberkülozunda kültür ile karşılaştırıldığında sensitivitesi % 95.08, spesifitesi % 100, tüberküloz plörezide histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldığında sensitivitesi % 60, spesifitesi % 100 bulundu. Sonuçları klinik tanı ile karşılaştırdığımızda ise sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla akciğer tüberkülozunda % 93.65, % 100, tüberküloz plörezilerde % 37.5, % 100 bulundu. PCR'nu hızlı, sensitivitesi ve spesifitesi yüksek bir yöntemdir. Fakat çok hassas bir yöntem olmasından dolayı diğer materyallerle veya bir önceki çalışmanın ürünleri ile kontaminasyon riski vardır. Ülkemizde tüberküloz laboratuarlarında günde 30-50 materyal çalışıldığından dolayı PCR'nun rutin kullanıma girmesi güçtür. PCR'nun özellikle tüberküloz düşünülen ve direk mikroskopisi (-) olan hastalarda kullanılmasının uygun olacağı, sonuçların özellikle kültür (-) hastalarda klinik tanı ile karşılaştırılması gerektiğini düşünmekteyiz. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Early diagnasis is one of the most important factor in the treatment of tuberculosis. Conventional diagnostic techniques have to be improved. In our study, the diagnostic value of polymerase chain reaction (PCR) in tuberculosis is investigated. We have exemined 99 cases, 71 of them patient and 28 of them control group between 20-22 ages, the patient group is composed 63 pulmoner tuberculosis, 8 with pleural tuberculosis and the control group is composed of 18 healty, 10 with nontuberculous pleural effusion. In these cases Mycobacterium tuberculosis complex DNA spesific IS6110 is investigated with PCR and the results are shown with hibridization technique in correlation with tuberculous culture. The results obtained with PCR were 95.08 % in sensitivity and 100 % in spesifity. And the results with PCR in correlotion with histopathologic diagnosis in pleural tuberculosis were 60 % in sensitivity and 100 % spesifity. The results with PCR in correlation with clinical diagnosis the sensitivity and spesifity were found 93.65 %, 100 % in pulmoner tuberculosis and 37.5 %, 100 % in pleural tuberculosis. PCR is a rapid technique with high sensitity and spesifity. But on the hand being very sensitive there is always risk of contamination with other specimens and the amplification products. Tuberculous laboratories in our country analysis about 3 0-50 specimens per day, thats why the rutine study of PCR seems to be difficult. In our opinion its better to use PCR for patients with clinical suspicion of tuberculosis and direct microscopie (-). PCR results must be correlated with clinical diagnosis especially in patients with culture (-). 32