Tüberküloz plörezide polimeraz zincir reaksiyonunun tanısal değeri
  1. Tez No: 49923
  2. Yazar: FARUK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLGAÇ SEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Tüberküloz plörezi, ülkemizde oldukça sık görülen önemli bir hastalıktır. Tüberküloz plörezide, klasik tam yöntemlerinin sensitivite çok düşüktür. Mevcut tam yöntemleriyle, tam için gereken süre ise oldukça uzundur. Bu yüzden hızlı tam yöntemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda, basili saptamanın oldukça zor olduğu tüberküloz plörezide, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile M.tuberculosis'in varlığım göstermeye çalıştık. Ellisi tüberküloz (çalışma grubu), 23 'ü tüberküloz dışı olmak üzere toplam 73 plörezili hasta çalışmaya alındı. Bu hastalardan alman plevra sıvılarda M.tuberculosis complex (M.tuberculosis, M.bovis, M.microti, Mafricanum) DNA'sma özgül IS6110 bölgesi PCR ile araştırıldı ve sonuçlar hibridizasyon-elektroforez-gel yöntemiyle gösterildi. PCR sonuçlan, plevra sıvısı yayma, kültür, plevra doku histopatoloji ve klinik tanı ile karşılaştırıldı. Test sensi- tivitesi %72.4, spesifitesi %95, pozitif prediktif değer %95.4, negatif prediktif değer %70.3, toplam geçerlilik %81.6 olarak bulundu. PCR, direkt yayma, kültür, plevra doku histopatolojisinden daha sensitiv ve daha spesi fiktir. Uygun primerler kullanılarak en fazla 24 saat süren işlemler sonucunda %100 hassasi yetle basil DNA' sim saptamak mümkündür. PCR, rutin laboratuvar tetkikleri araşma girebile cek derecede ekonomiktir. PCR, çok hassas bir yöntem olduğu için kontaminasyon riski yük sektir. Bunun için klinik örneklerin alınması ve laboratuvar çalışmasında steriliteye azami dere cede dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla kontaminasyon kontrolü yapılmalı; her örnek çalışılırken mutlaka bir negatif, bir pozitif kontrolla birlikte değerlendirilmelidir. PCR, bütün bu özellikleri ile tüberküloz plörezimn hızlı tanısında klasik tam yöntemleri araşma girmeye adaydır. Plevra sıvısı yayma-kültür, plevra doku histopatolojisi negatif çıktığında tanıyı yönlendirmede; bunlardan en az biri pozitif çıktığında ise tanıyı desteklemede kullanılabilecek bir yöntemdir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tubaerculous pleurisy is a significantly common disease in Turkey whose conventional diagnostic methods have lowe sensitivity and accurate diagnosis by culture takes long time. Thus, it is tried to improve new rapid diagnostic methods for tuberculous pleurisy as well as other forms of the disease. In addition, it is more difficulte to show causative agent in tubercu lous pleurisy than other forms of the disease. We aimed in the current study the effectiviness of polimerase chain reaction (PCR) to reval existance of M. tuberculosis in tuberculous pleurisy. Seventy-three patients with pleural efiusion of whom 50 had tuberculous pleurisy and 23 had non-tuberculous effsion were included in the study. The DNA segment of IS6110 spesific to M.tuberculosis complex (M.tuberculosis, M.bovis, Mmicroti, M.africanum) was investigated by PCR method in wich results were shown by means hybridisation-electrophore- sis-gel. The PCR method was compared with pleural fluid smear, culture for M.tuberculosis, pleural tissue histopatology and diagnosis according to clinically treatment-response criteria. Sensitivity, spesifity, positive predictive value, negative predictive value and total validity of the test were %72.4, %95, %95.4, %70.3 and %81.6 respectively. The PCR method, by which it was possible to ascertain DNA of M.tuberculosis comp lex in 24 hours, in diagnosis of tuberculous pleurisy was found more sensitive and spesific than smear, culture and histopatologic examination. It is also economic that can be used routinely. Because of its susceptibility, system of the method must be controlled against contamination periodically and each sample should be evaluated by a negative and positive control. PCR is more valuable in diagnosis of tuberculous pleurisy than other classic methods and it is candidate for routine use. 35