Tüberküloz plörezide polimeraz zincir reaksiyonunun(pcr) tanı değeri
The diagnostic value of polymerase chain reaction(pcr) in tuberculous pleurisy
  1. Tez No: 387010
  2. Yazar: AYŞE BAHADIR
  3. Danışmanlar: UZMAN EMEL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tanı ve tedavideki gelişmelere ragmen tüberküloz hala dünyada önemli bir sağlık sorun olmaya devam etmektedir. Tüberküloz plörezide basil sayısı az olduğundan smear ile %10,kültürde ise %20-40 oranında etkeni izole etmek mümkündür. Plevra biyopsisi ile tanı oranı %60'a çıkmaktadır. Plevra biyopsisi kültüre ekildiğinde ise tanı oranı %90 'a ulaşmaktadır. Bu metotların hiçbiri hızlı ve sensitiv olmadıklarından yeni ve hızlı metotlar geliştirilmiştir. Bu yeni metotlar mikobakterinin nükleik asidinin saptanması esasına dayanmaktadır. Biz de çalışmamızda tüberküloz plörezide basilin izolasyonu açısından hızlı ve yüksek spesifiteye sahip bir yöntem olan Polimeraz Zincir Reaksiyonunun tanısal değerini araştırdık. Çalışmamıza Ekim 1993-Kasım 1994 tarihleri arasında takip edilen 47'si erkek(%72.3),18'ikadın(%27.7)olmak üzere 65 hasta alındı. Yaş ortalaması 36.52±16.23 idi.Plevra biyopsisi ile 40 hastaya,klinik radyolojik olarak ise 8 hastaya tüberküloz plörezi tansı konuldu. Non-tüberküloz efüzyonu olan 17 hasta(13 hastada malign efüzyon,4 non-malign ) kontrol grubu olarak alındı. Plevral sıvıdan DNA izolasyonu sağlandı.Hence ve ark.larının tanımladığı gibi 65 kDa lık antijeni kodlayan 383 baz çifti primer olarak kullanıldı ve DNA amplifikasyonu yapıldı.İstatiksel analiz için ki-kare ve tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is still a major health problem worldwide.The number of organisms in pleural effusion specimens obtained from most patients with tuberculous pleuritis is relatively low, with positive culture results in 20-40 % of cases.Even pleural biopsy reveals granulomatous inflammation only in 60% of patients . Although the combination of microscopic examination and culture of pleural biopsy specimens was reported to increase the rate of diagnosis up to 90%, it is time-consuming. The aim of study was to evaluate the diagnostic value of PCR in tuberculous pleural effusion in comparison to conventional methods as direct smear examinations and cultures.Sixtyfive patients(47 men,18 women) were included between october 1993-novomber 1994 years. Mean age was 36.52±16.23. Fourty patients with biopsy verifications and the rest of them with strongly suggestive clinical and laboratory findings ,had tuberculous pleurisy.17 patients (13 malignant and 4 non-malignant) were included as control group.DNA extraction was performed from pleural effusions. 383 bp fragment of the gene coding for 65 kDa antigen was used for DNA Amplification as described by Hence and at all.Statistical analyses were performed using qi square and single tail variance analysis. The overall sensitivity and specificity of M. tuberculosis PCR testing of pleural effusion were %89.5 and 52.9%, respectively.