Hiperoksik akciğer hasarı oluşturulmuş yenidoğan ratlarda resveratrolün akciğerdeki histopatolojik ve biyokimyasal etkileri
Histopathological and biochemical effects of resveratrol on hyperoxic lung injury in neonatal rats
- Tez No: 331336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZMERT MA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bronkopulmoner displazi (BPD) prematüre bebeklerde önemli morbidite ve mortalite nedeni olan kronik akciğer hastalığıdır. BPD patogenezinde inflamasyon ve oksidatif hasar önemli rol oynamaktadır. Günümüzde etkinliği kanıtlanmış bir tedavi modeli bulunmamaktadır. Çalışmamızda hiperoksik akciğer hasarı ile BPD modeli oluşturulan yenidoğan ratlarda resveratrolün biyokimyasal ve histopatolojik etkileri araştırıldı. Postnatal üçüncü günde başlayıp 13. güne kadar devam eden deneyde yenidoğan rat yavruları randomize olarak 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (oda havası+salin, n=10), Grup 2 (oda havası+resveratrol, n=11), Grup 3 (hiperoksi+salin, n=6) ve Grup 4 (hiperoksi+resveratrol, n=7). Resveratrol 30 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Resveratrolün akciğer dokusunda histopatolojik etkileri; alveol yüzey alanı, fibrozis ve düz kas aktin (SMA) skoru olarak, biyokimyasal etkileri ise interlökin 1-beta (IL-1ß), IL-6, IL-10, tümör nekroz faktör-alfa (TNF-?), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GSH-Rd), süperoksid dismutaz (SOD), malondialdehid (MDA), myeloperoksidaz (MPO), nitrik oksit (NO) ve nükleer faktör kappa B (NF?B) düzeyleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a chronic lung disease that causes significant morbidity and mortality in premature infants. Inflammation and oxidative injury play an important role in the pathogenesis of BPD. At present, there is no proven effective treatment modality for BPD. In our study, histopathological and biochemical effects of resveratrol on hyperoxic lung injury model of BPD in neonatal rats were investigated. The experiment was performed on newborn rat-pups from the 3rd to 13th postnatal days and they were randomly divided into four groups: Group 1 (room-air+saline, n=10), Group 2 (room-air+resveratrol, n=11), Goup 3 (hyperoxia+saline, n=6), and Group 4 (hyperoxia+resveratrol, n=7). Resveratrol was administered at a dose of 30 mg/kg/day, intraperitoneally. Histopathologic effects of resveratrol on lung tissue were assessed by alveolar surface area, fibrosis, and smooth muscle actin (SMA) score, and its biochemical effects on lung tissue were assessed by interleukin 1-beta (IL-1ß), IL-6, IL-10, tumor necrosis factor-alpha (TNF-?), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione reductase (GSH-Rd), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), nitric oxide (NO) and nucleer factor kappa B (NF?B) levels.