Karaman il merkezindeki İlköğretim ikinci kademede okuyan öğrencilerde zorba ya da kurban olma sıklığı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Frequency of being bully or victim and quality of life of students attending elementary second grade in Karaman province
  1. Tez No: 331346
  2. Yazar: ZEHRA İNCEDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada ilköğretim ikinci kademede okuyan öğrencilerin zorba ya da kurban olma sıklığı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Karaman İl merkezinde bulunan ve kura ile rastgele seçilen 8 ilköğretim okulunun 2. kademesinde okuyan toplam 1741 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veriler 37 sorudan oluşan'' Akran zorbalığı belirleme ölçeği'', araştırmacı tarafından hazırlanan öğrencilerin ve ailelerin sosyo-demografik özelliklerine yönelik toplam 30 sorudan oluşan anket formu ve pediatrik yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak yapılmıştır.Araştırma grubunun %53.5'i kız, %46.5' i erkektir. Öğrencilerin %27.5'i zorba, %46.3'ü kurban ve %24.5'i hem zorba hem de kurban olarak tespit edilmiştir. Araştırmada erkek öğrencilerin zorba/kurban oranları kız öğrencilerin zorba/kurban oranlarından daha yüksek bulunmuştur. Yaş ve sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin zorba ve kurban olma oranları da artmıştır. Aile içinde şiddete tanık olan öğrencilerde zorba/kurban oranları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluating the frequency of being bully or victim and quality of life among second level students of the primary school. It was conducted in Karaman province and with 1741 students attending second grade of eight primary schools which were randomly chosen by lot. Data were collected with Peer Bullying Determination Scale consisted of 37 questions, 30-questioned questionnaire form aimed at socio-demographic characteristics of students and their families which was developed by the researcher and with The Pediatric Quality of Life Inventory.Of the study group, 53.3% were girls, 46.5% were boys. 27.5% of the students were determined to be bully, 46.3% were victim and 24.5% were both bully and victim. Ratio of being bully/victim among boys was higher than girls. Ratio of being bully or victim was increased while age and class level of the students increased. Ratio of being bully/victim increased in students who witnessed to domestic violence.