Koyunlarda phlorizinin serum lipid profili ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
The effects of phlorizin on serum lipid profile and oxidative stress parameters in sheep
  1. Tez No: 331372
  2. Yazar: İLKNUR KARACA BEKDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CESUR ONMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı koyunlarda phlorizin uygulamasının serum lipit profili ve oksidatif stres indikatörleri üzerine etkinliğini araştırmaktı. Çalışmada 10 adet laktasyonda ve gebe olmayan koyun kullanıldı. Phlorizin 100 mg/kg dozunda her hayvana derialtı yolla enjekte edildi. Çalışma öncesi ve sonrasında hayvanların canlı ağırlıkları (CA) ve sırt yağı kalınlığı (SYK) ölçüldü. Çalışmadan önceki (0. saat) ve sonraki 12, 24, 48, 72 ve 120. saatlerde alınan kan örneklerinde hematolojik ve lipit profilini içeren biyokimyasal parametreler ile oksidatif stres indikatörleri analiz edildi. Aynı saatlerde idrar örnekleri de analiz edildi. Histopatolojik muayene için, çalışma öncesi ve sonrasında iki adet koyundan karaciğer biopsi örneği alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was analyzed the effect of phlorizin application on the serum lipid profile and the oxidative stress indicators in sheep. Ten non-lactating and non-pregnant sheep were used in this study. Phlorizin was subcutaneously injected at a dosage of 100 mg/kg to each animal. Body weight (BW) and subcutaneous fat thickness (SFT) were measured at the beginning and at the end of the study. Hematological, biochemical parameters including lipid profile and oxidative stress indicators were analyzed in blood samples obtained before (0. hour) and 12, 24, 48, 72 and 120. hours after the study. Urine samples were analyzed at the same time intervals. Liver biopsy materials were obtained before-and after study for histopathological examinations.