Deneysel ketozis oluşturulan koyunlarda parenteral lipit emülsiyonlarının tedavi edici etkilerinin araştırılması
The investigation of effects on treatment with total parenteral lipid emultion in sheep occured experimentally starvation ketosis
  1. Tez No: 331402
  2. Yazar: REYDA ŞIKLAROĞLU KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; yem sınırlaması yapılarak ve phlorizin enjekte edilerek deneysel ketozis oluşturulan vücut kondüsyon skoru normal, gebe olmayan ve laktasyon dönemi dışındaki koyunlarda dekstroz infüzyonlarına karşı, % 20?lik ticari total parenteral lipit emülsiyonları?nın (TPLE) tedavi üzerindeki etkinliğini araştırmaktı. Onsekiz adet gebe olmayan ve laktasyon dönemi dışındaki koyun her grupta 6 koyun olacak şekilde 3 farklı gruba ayrıldı. Kontrol (GRUP I: % 0,9 NaCl) ve deneme gruplarının (GRUP II: % 30 Dekstroz, GRUP III:% 20'lik TPLE) herbirine üç gün boyunca phlorhizin enjeksiyonları ve yem sınırlaması yapılarak deneysel ketozis oluşturuldu. Phlorizin etanol içerisinde çözündürülerek 100 mg / kg dozunda derialtı yolla enjekte edildi. Phlorizin enjeksiyonundan önceki (0.saat) ve sonra 1.gün 2. saat, 2. gün, 3. gün, 4. gün, 4. gün 2. saat, 4. gün 6. saat, 5. gün, 6. gün ve 7. gün olmak üzere her üç gruptan kan ve idrar numuneleri alındı. Ketonuri ve klinik belirtiler 4. gün gözlendi. Aynı gün tedavi amacı ile enjeksiyonlar her bir grup için yapıldı. Esterleşmemiş yağ asitlerinin (NEFA), Beta hidroksibütirik asit (BHB) gibi diğer biyokimyasal parametrelerin serum konsantrasyonları tayin edildi. Hipoglisemi, glikozüri, ketonemi ve yüksek NEFA düzeyleri her grupta phlorizin enjeksiyonundansonra belirlendi. Ortalama serum glukoz konsantrasyonlarının phlorizin uygulaması ve açlık dönemi boyunca doğrusal azaldığı belirlendi. Esterleşmemiş yağ asitleri açlık döneminde phlorizin enjeksiyonu ile doğrusal olarak arttı. Grup III de ortalama NEFA düzeyleri 4. gün 2. saat ve 6.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the effect(s) of Total Parenteral Lipid Emulsions (TPLE) in stead of traditional Dekstroz administration in the treatment of experimentally induced starvation ketosis provided by feed restriction and phlorizin injection in non-pregnant sheep, having normal body condition score and were outside of the lactation period. A total of 18 nonpregnantnonlactating sheep were divided into 3 different groups each containing six sheep. Control (GROUP I: 0,9% NaCl) and experimental groups (GROUP II: 30% Dekstroz, GROUP III: %20 TPLE) were used to evaluate the effect of 20% TPLE on experimental ketosis induced by phlorizin and feed restriction for three days. Sheep in all groups were subjected to the phlorizin injection (100 mg/kg S.C.) dissolved in etanol. Before (0. hour) and after phlorizin injections blood and urine samples were taken from each three groups at 1th day 2nd hours, 2nd day, 3th day, 4th day, 4th day 2nd hours, 4th day 6th hours, 5th day, 6th day and, 7th day. Ketonuri and clinical signs were observed at 4th day and the injections aimed for treatment were made to each group at this time. Serum concentrations of non-esterified fatty acids (NEFA), Beta hydroxybutyric (BHB) acid as well as other biochemical parameters were determined. Hypoglycemia, glycosuria, ketonemia and high NEFA levels were determined after phlorizin injection in all groups. Concentrations of mean serum glucose decreased linearly with the administration of phlorizin dose and during starvation period. Nonesterified fatty acid concentrations increased mildly and linearly after phlorizin injection and during the starvation period.