Kayseri İli'nde kurum bakımında olan 6-14 yaş grubu korunmaya muhtaç çocukların ruhsal uyum durumları
Mental status of compliance of children in need of protection at the age group of 6-14 in the institution of orphan care in Kayseri? province
  1. Tez No: 331391
  2. Yazar: ESMA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada, Kayseri İli'nde kurum bakımında olan 6-14 yaş grubu korunmaya muhtaç çocukların ruhsal uyum durumlarının belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini, ?3/11/2011 ve 30/4/2012? tarihleri arasında Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Yuvasında (23), Kız ve Erkek Yetiştirme Yurdunda (91), Çocuk Evlerinde (53) korunma altında bulunan 6-14 yaş grubundan toplam 167 çocuk oluşturdu. Araştırma kriterlerini sağlayan 104 çocuk hakkında grup sorumluları ile çalışma yapıldı. ?Hacettepe Ruhsal Uyum Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? ile veriler toplandı. Verilerin analizinde Pearson Ki-kare ve Fisher Kesin Ki-kare testi kullanıldı. Araştırma sonucunda çocukların %72.1'inin erkek; yaş ortalamasının ise 11.6±2.7 yıl olduğu tespit edildi. Çocuklardan %27.9'unun ruhsal uyum sorunu olduğu, %10.6'sının nevrotik, %16.3'ünün davranış, %1.0'ının ise nevrotik ve davranış sorunu olduğu saptandı. Ruhsal yönden uyumlu olan çocukların okulda daha başarılı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the mental status of compliance of children in need of protection at the age group of 6-14 in the institution of orphan care in Kayseri province. Between the date of 3/11/2011 and 30/4/2012, population of the study was composed of total 167 children under protection at the age group of 6-14; 23, 91 and 53 of whom from nursery under the directorate of Kayseri Provincial Directorate of Family and Social Policies, Girls and Boys Orphanage and Children's Shelter (Houses), respectively. The study has been performed on 104 children that meet the criteria of research with the groups responsible. The data were collected using