Diş hekimliği fakültesi öğrencilerinde beslenme özellikleri ve ağız-diş sağlığı
Nutritional characteristics and oral-dental health of the students of dentistry faculty
- Tez No: 331392
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin beslenme özelliklerini ve ağız diş sağlığını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya DişHekimliği Fakültesinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenim görmekte olan 348 öğrenci dahil edilmiş ancak 289 öğrenciye ulaşılmıştır. Veriler, sosyo ?demografik, beslenme özellikleri ile ağız - diş sağlığı uygulamalarına ilişkin soruların yer aldığı anket formunun öğrencilere doldurtulması ve ağız diş muayenesi ile elde edilmiştir. Çürük (decayed), eksik (missing), dolgulu (filled) diş sayıları toplanarak DMFT indeksi hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis ve Logistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya alınan öğrencilerin %41.2?si erkek, %58.8?i kız olup yaş ortalamaları 20.66±1.66 yıldır. Öğrencilerin %76.5?inin günde üç öğün beslendiği, %30.4`ünün şekerli besinlerden sonra dişlerini fırçaladığı belirlenmiştir. Bütün öğrencilerin dişlerini fırçaladığı, %71.3?ünün dişlerini günde iki kez ve daha fazla fırçaladığı saptanmıştır. Diş ipi kullananların oranı %37.7, dişfırçasını üç ay arayla değiştirenlerin oranı %55.4`tür. Ara öğünlerde en sık şeker, çikolata tüketilmekte olup bu oran kız öğrencilerde (%60.6), erkeklerden (% 42) daha yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The research is conducted as a descriptive study in order to determine the nutritinal characteristics and oral-dental health of the students of Erciyes University Faculty of Dentistry. The study was planned to include 348 students attending Faculty of Dentistry in the academic year of 2011-2012 in but only 289 students can be reached. Data is obtained by filling out the questionary by students. The survey consisted of questions about oral and dental health applications, nutritional characteristics and socio-demographic status of the students. In addition to the survey, oral examinations were also performed. Decayed, Missing, Filled Teeth (DMFT) index were calculated by collecting decayed, missing and filled teeth numbers. Chi-square test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and logistic regression analysis were used in statistical analysis. Of the students, 41.2% were male, 58.8% were female respectively. In the study mean age was found as 20.66±1.66 years. 76.5% of students have three meals in a day. 30.4% of them stated that they brush their teeth after eating food containing sugar. It is determined that all of the students brush their teeth regularly and 71.3 % of the students brush their teeth two or more times in a day. 37.7% of them used dental floss. 55.4% of the students change their toothbrushes in three months. 60.6% of female and 42% of male students consume chocolate and candy-like foods between meals (p0.05).