Foto-aktive dezenfeksiyon (FAD) yönteminin adezivlerin mikromakaslama bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of photo-activated disinfection (PAD) on microshear bond strength of adhesives
- Tez No: 331394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ORÇUN ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Foto-aktive dezenfeksiyon (FAD) işlemi hem tıpta hem de diş hekimliğinin birçok alanında kullanılmakta olan bir dezenfeksiyon yöntemidir. Önceleri ışık kaynağı olarak lazerlerden faydalanılırken, son zamanlarda lazerlerin canlı dokular üzerindeki bazı dezavantajları ve yüksek maliyetleri sebebiyle düşük dozdaki lazerler veya LED ışık kaynakları ile bir fotosensitizör kulanımı gündeme gelmiştir. Bu çalışmamızın amacı, bu alanda yeni bir yöntem olan `FotoSan? ın adezivlerin dentine bağlanma dayanımları üzerine etkisini incelemektir. Çlışmada 84 adet taze çekilmiş 3. molar diş kulanıldı. Dişlerin tüberkülleri uzaklaştırılarak düz dentin yüzeyleri elde edildi. Karbit zımparalar yardımıyla standart smear tabakası oluşturulduktan sonra dişler 4 ana gruba ayrıldı; Klorhehsidin, NaOCl, FAD ve kontrol. Her grup ayrıca kendi içinde kullanılan adezivlere göre 3 alt gruba ayrıldı; a- İki basamaklı self etch, Clearfil SE Bond, b- Tek basmaklı self etch, Adper Easy One, c- İki basamaklı total etch, Adper Single Bond 2. Dezenfeksiyon ve adeziv prosedürlerden sonra Clearfil APX kompozit kullanılarak 0,75 mm çapında tygon tüpler yardımıyla kompozit uygulamaları yapıldı. 24 saat sonra örneklere bir üniversal test cihazı ile mikromakaslama testi uygulandı. Elde edilen değerler MPa?ya çevrilerek bir havuzda toplandı, kırılan örnek yüzeyleri ayrıca steriomikroskopta ve SEM ile incelendi. İstatistiksel analizler SPSS Statistic 20 programında Kruskal-wallis, Mann-Whitney U ve Chi-square testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Photo-activated disinfection (PAD) procedure is a disinfection method used both medicine and most areas of dentistry. Previously, while lasers have been used as a source of light, however, because of its some harmfull effects on vital tissues and cost, lower dose of lasers or LED light sources and a photosensitiser have been suggested in recent times. Purpose of our study was to evaluate the effect of a new method, FotoSan on microshear bond strength of adhesives in dentin. In this study 84 freshly extracted third molars were used. Cutting the cusps, flat dentin surfaces were obtained. After achieving standard smear surfaces using carbid papers, the teeth were divided 4 main groups following as; %2 Chlorhexidine, %5 NaOCl, PAD and control. Each group was subdivided accordind to adhesives used; a- Two-step self etch adhesive, Clearfil SE Bond, b- One-step self etch adhesive, Adper Easy One, c- Two-step total etch adhesive, Adper Single Bond 2. After disinfection and adhesive prosedures Clearfil APX composite was used to make composite build-ups using 0,75 mm of diameter tygon tubes. The microshear bond strength of samples were measured in a universal testing machine after 24 hours. The datas were converted to MPa and pooled, the failing surface of samles were evaluated under steriomicroscope and SEM. Statistical analyses were evaluated using Kruskal-wallis, MannWhitney U and Chi-square tests in a sofware, SPSS Stattistic 20.