Ön ısıtma ve farklı polisaj sistemleri kullanımının posterior kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve sertliğine etkisi
The effect of preheating and using of different polishing systems on surface roughness and hardness of posterior composites
  1. Tez No: 331393
  2. Yazar: KANŞAD PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ORÇUN ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kompozit rezin restorasyonların pürüzsüz yüzeye sahip olması ve yeterli polimerizasyon, restorasyonun başarısı ve klinik ömrü üzerinde büyük etkisi vardır. Polimerizasyon derinliğini arttırmak için polimerizasyon öncesi ısı uygulanması güncel bir metottur. Restorasyonun polisajlanması için farklı bitirme ve polisaj yöntemleri kullanılabilir. Çalışmamızın amacı, posterior kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve sertliğine polimerizasyon öncesi ısı uygulaması ile farklı bitirme ve polisaj sistemlerinin etkisini incelemektir.Çalışmamız; posterior bölgede kullanılabilecek 4 farklı tipte kompozitler (Nano-Hibrit, Nanofil, Silorane esaslı mikrohibrit ve mikrohibrit) polimerizasyon öncesi ısı uygulaması ve polisaj yöntemlerine göre oluşturulan 24 grupta her bir grupta 10 örnek olacak şekilde 240 örnekle yapıldı. Örnekler 8 mm çapında ve 2mm derinliğinde teflon kalıba tepilerek elde edildi. Polimerizasyon öncesi ısı uygulanan gruplardaki kompozit rezinler Calset cihazıyla 54°C'ye kadar ısıtıldı. Sonrasında çok aşamalı ve tek aşamalı polisaj yöntemlerine göre polisajlandı. Yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliği ölçümleri profilometre ve vicker's metoduna ek olarak AFM metoduyla yapıldı.Elde edilen veriler incelendiğinde; polisaj yöntemlerine göre en pürüzsüz yüzeyler strip bant altında elde edilen gruplarda elde edildi, AFM ölçümlerine göre çok aşamalı polisaj uygulanan grup tek aşamalı polisaj uygulanan gruptan daha pürüzsüz yüzeylere sahipken profilometre ölçümlerinde bunun tersi bir sonuç elde edildi. (p=0,000). Vicker's metoduyla yapılan yüzey sertliği ölçümlerine göre en düşük sertlik değerleri kontrol grubunda elde edilirken çok aşamalı ve tek aşamalı polisaj grupları arasında istatistiksel fark bulunmadı. AFM ile yapılan yüzey sertliği ölçümlerinde tek aşamalı polisaj uygulanan grupların yüzey sertliği çok aşamalı polisaj uygulanan gruplardan istatistiksel olarak daha sert bulundu. (p=0,000)Sonuç olarak polimerizasyon öncesi ısı uygulamasının yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğüne herhangi bir etkisi olmadığı bulundu.(p=0,907). bitirme ve polisaj işlemlerinin kompozitlerin yüzey sertliğini arttırdığı ve klinik olarak kabul edilebilir yüzey pürüzlülüğü sağladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The having smooth surface and adequate polimerization of composite restorations greatly effects the succes and clinical lifetime of restorations. Applying heat before polimerization is current methood to increase polimerization depth. Different finishing and polishing procedures of restoration can use for this process. The aim of our study was to evaluate the effect of preheating on surface roughness and hardness of posterior composites before polimerization.In this study, four different types of composites that could be appropriate for posterior region (Nano-Hybrid,Nanofill,Silorane-based microhybrid and microhybrid)were used . Tewntyfour groups were established in accordance with polishing procedures and preheating application and each group had 10 specimens with total 240 specimens. Specimens were obtained by condensing through a 8 mm of diameter and 2 mm depth teflon mold. Composite resins in preheating groups were preheated up to 54 °C with Calset device. Then they were polished based on multi-step and single-step methods. AFM method was used to measure surface roughness and surface hardness as well Vicker?s and profilometer.According to results, the smoothest surfaces were obtained in mylar strip groups. AFM showed that the multi-step polishing method had smoother surface than one-step whereas the profilometry results indicates converse (p=0,000). Vicker?s showed that control group had lowest hardness datas and there were no statistically difference between multi-step and one-step polishing groups. AFM showed that one-step polishing had statistically higher surface hardness datas than those multi-step polishing groups (p=0,000).In conclusion there was no effect of the pre-heating of resin composite on surface hardness and surface roughness(p=0,907). It was found that polishing and finishing procedures of composites increase the surface hardness and provide clinically acceptable surface roughness.