Efforts towards synthesis of hydrogen sulfide activated BODIPY based PDT agent
Hidrojen sülfür ile aktive olan BODIPY tabanlı PDT ajanlarının sentezi doğrultusunda çalışmalar
  1. Tez No: 732432
  2. Yazar: MERVE CANYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fotodinamik Terapi (PDT), son zamanlarda çeşitli hastalıklar için yeni bir tıbbi tedavi olarak yaygın bir şekilde kabul görmüş, etkili ve minimal invaziv bir yöntemdir. PDT, organeller ve hücre zarlarına doğrudan zarar verebilecek sitotoksik türü oluşturmak için ışığa duyarlaştırıcılarla birlikte belli bir ışık kaynağı ve moleküler oksijen kullanır. Fotodinamik tepkimeler hedef dokuda bu duyarlaştırıcıların ışığı soğurmasıyla başlar, bu durum ise fotokimyasal olaylar zincirini oluşturur. Mevcut duyarlaştırıcılara kıyasla, BODIPY, yüksek floresan ve üçlü kuantum verimi, işlevselleştirme kolaylığı ve ayarlanabilir foto fiziksel özellikleri sayesinde yeni nesil ışığa duyarlaştırıcıların oluşturulmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı, suda çözünebilir, mitokondri hedefli ve aktive edilebilir, iki farklı ışığa duyarlılaştırıcı sentezlemektir. Bu amaçla, bromlu BODIPY çekirdeği, piridinyum ünitesi ve aşırı eksprese edilmiş bir tümör metaboliti olan H2S ile aktive edilen azido-benzil maskeleme ünitesi ile farklı pozisyonlarda modifiye edilir. İlk duyarlılaştırıcıda (S-BODMe), ardışık iki Knoevenagel kondenzasyon işlemi denenerek Piridinyum ünitesi 5-pozisyonuna ve karşılık gelen korunmuş aldehit 3-pozisyonuna takılmaya çalışıldı. Bu aldehit koruma grubundan ayrılarak H2S aktivasyonunu sağlayan maskeleme birimi ile modifiye edilmeye çalışıldı. Maalesef ki hedef molekül elde edilemedi. İkinci yaklaşımda (S2-BODMe), piridin birimi bromo-BODIPY çekirdeğine dahil edildi ve bir çift Knoevenagel kondenzasyon reaksiyonu ile aldehit birleşmesi başarılı bir şekilde uygulandı, ancak azido bazlı maskeleme ünitesinin yerleştirilmesi gerçekleştirilemedi. Daha sonra, azido bazlı maskeleme grubu, belirtilen aldehite başarılı bir şekilde bağlandı. Gelecekteki bir çalışma olarak, bu yeni aldehit içeren maskeleme ünitesi, bromlanmış BODIPY çekirdeğini modifiye etmek için kullanılacak, ardından hedef moleküle ulaşmak için piridin ünitesinin metilasyonu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic Therapy (PDT) is an effective and minimally invasive method that has recently gained widespread acceptance as a new medical treatment for a variety of conditions. PDT uses photosensitizers in combination with a specific light source and molecular oxygen to form cytotoxic species that can damage organelles and cell membranes directly. The photodynamic reactions start with light absorption by the PS in the target tissue, which sets off a chain of photochemical events. In comparison to existing sensitizers, BODIPY (4,4-difluoro-4-bora-3a,4a-diaza-s-indacene) allows for the creation of next-generation photosensitizers due to their high fluorescence and triplet quantum yields, ease of functionalization, and tunable photophysical properties. The aim of this project is to synthesize two different water-soluble, mitochondria-targeted and activatable photosensitizers. For this purpose, brominated BODIPY core is modified at different positions with pyridinium unit and azido-benzyl masking unit which is activated with H2S, an over-expressed tumor metabolite. In the first sensitizer (S-BODMe), two consecutive Knoevenagel condensation processes were attempted to introduce pyridinium unit to the 5-position and the corresponding protected aldehyde to the 3-position which would have been deprotected and modified with the masking unit for H2S activation. Unfortunately, the target molecule could not be attained. In the second approach (S2-BODMe), the pyridine unit was incorporated to the bromo-BODIPY core and the aldehyde incorporation was introduced with a double Knoevenagel condensation reaction successfully, but insertion of the azido-based masking unit could not be accomplished. Later on, azido-based masking group was successfully attached to the corresponding aldehyde. As a future work, this new aldehyde containing masking unit will be used to modify the bromo-BODIPY core, followed by methylation of the pyridine unit to attain the target molecule.