Sisplatin-gemsitabin tedavisi alan hastalarda akupresür bilekliği kullanımının bulantı ve kusma üzerine etkisi
Using the original sea-band has antiemetic effect in patients having cisplatin and gemsitabin
  1. Tez No: 331407
  2. Yazar: GÜLŞAH TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kemoterapi alan hastalarda sıklıkla görülen bulantı ve kusma, hastalar ve aileleri için kemoterapinin en sıkıntılı yan etkileri olarak görülmektedir. Araştırma, sisplatin-gemsitabin tedavisi alan hastalarda akupresür bilekliği kullanımının bulantı ve kusma üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla kendinden kontrollü deneysel bir çalışma olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Medikal Onkoloji Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı kurum ve etik kuruldan gerekli izinler alınmıştır.Araştırmanın örneklemini, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 80 hasta oluşturmuş olup, ilk uygulamada hastaların 40'ına beş gün süre ile her iki bileklerindeki P6 akupunktur noktasına akupresür (A1 grubu), diğer 40'ına ise plesabo bilekliği (B1 grubu) takılmıştır. Bu sürede hastalar rutin antiemetik tedavilerini almaya devam etmişlerdir. İkinci uygulamada bileklik değiştirilerek A2 grubuna plesabo, B2 grubuna akupresür bilekliği takılmıştır. Araştırmanın verileri; hasta tanıtım formu, Multinational Association of Supportive Care in Cancer (MASCC) Antiemezis Ölçeği ve günlük kayıt çizelgesi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı-yüzde dağılımları ki-kare, ortalama ve standart sapma, T testi, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Wilcoxon Signed Rank testleri kullanılmıştır. Hastaların %58'inin erkek, yaş ortalamalarının 54.9±10,3 olduğu, %40'ının akciğer kanseri olduğu saptanmıştır. İlk uygulamada; A1 grubunda akut ve geç bulantı varlığı ve bulantı şiddetleri B1 grubundan daha düşük çıkmıştır. İkinci uygulamada; B2 grubunda, A2 grubuna göre akut ve geç bulantı şiddetinin daha düşük olduğu görülmüştür. Akut bulantı şiddetinde oluşan değişim yüzdeleri incelendiğinde; hastaların bir önceki kemoterapide deneyimlediği bulantı şiddeti, akupresür bilek bandı takıldığı uygulamalarda (A1, B2) ölçülen akut bulantı şiddeti değerinden ortalamada %40, plesabo bilekliğin takıldığı uygulamalarda ölçülen akut bulantı şiddeti değerinden ise (A2, B1) %10 oranında daha düşük saptanmıştır.Araştırmanın sonuçları; akupresür bilekliğinin kemoterapiye bağlı gelişen bulantı-kusmanın azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Kemoterapiye bağlı olarak gelişen bulantı ve kusmanın kontrolünde akupresür bilekliğinin hastanın kendisinin de kolaylıkla uygulayabilmesi ve ekonomik oluşu nedeniyle farmakolojik yöntemlerle birlikte kullanılması ve bu konuda hasta ve hemşirelerin bilgilendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Frequent nausea and vomiting in patients receiving chemotherapy, chemotherapy for patients and families is seen as the most troublesome side effects. Research, the use of cisplatin-gemcitabine treatment of nausea and vomiting in patients receiving acupressure bands (sea-band). self-controlled experimental study to evaluate the effect of the Medical Oncology Clinic of Balcalı Hospital in Çukurova University Faculty of Medicine, made. The research ethics committee of the institution and was required permissions.The sample of the study, 80 patients volunteered to participate in the research criteria and research is created, the first five days of practice, while 40 patients with both wrists acupuncture point P6 acupressure (group A1), while the other 40 plesabo bands (B1 group) installed. During this period, patients continued to receive routine antiemetic treatment. In the second application by changing the A2 group plesabo bands, B2 group attached to acupressure bands. The data included patient identification form, the Multinational Association of Supportive Care in Cancer (MASCC) Antiemezis Scale and collected by daily record chart. Analysis of the data, the number of chi-square distributions, the mean and standard deviation, t-test, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Wilcoxon signed rank tests were used. Fifty-eight percent of the patients were male and the mean age was 54.9 ± 10.3, and 40% were found to be lung cancer. On first application, the presence of the A1 group, and nausea severity of acute and delayed nausea was lower than in B1. In the second application, B2 group, A2 is lower than in the severity of acute and delayed nausea was observed. Analysis of the percentages of the severity of acute nausea, changes in the patients experienced nausea, the severity of the previous chemotherapy, acupressure band is connected applications (A1, B2), the measured value of the severity of acute nausea and 40% on average, while the value of the severity of acute nausea plesabo band fitted the measured applications (A2, B1) was 10% lower.Consequently, acupressure band is effective in reducing nausea and vomiting due to chemotherapy. The control of chemotherapy-induced nausea and vomiting (CINV), the patient himself can easily implement acupressure bracelet and economically, and in this regard because it is used in conjunction with pharmacological methods to inform the patient and the nurse suggested.