Meningiomların histopatolojik klasifikasyonu ve meningiomlarda morfolojinin prognostik önemi
Histopathologic classification of meningiomas and the prognostic importance of morphology in meningiomas
  1. Tez No: 331425
  2. Yazar: GÜLŞAH AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Cerrahi patolojide histomorfolojik incelemenin temel amacı, tümörün biyolojik davranışı konusunda bir öngörüde bulunabilmektir. Tanı, ayırıcı tanı ve grade?leme kriterleri bu amaçla ortaya konur ve bunlara dayanılarak tümörler sınıflandırılır. Cerrahi patoloji pratiğinde güncel olarak değerlendirme, bu sınıflandırmalara dayanılarak yapılmalıdır. Ancak; zaman içinde ne kadar gerçekle uyuştuğu konusunda bir güven oluşsa bile, her klasifikasyon sistemi belli bir sürenin sonunda yeni bulgu ve bilgiler eşliğinde gözden geçirilmelidir. Bu çalışmada da Santral Sinir Sistemi Tümörleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2007 grade?leme sistemi esas alınarak; arşiv materyalinde retrospektif bir inceleme yapılmış, temel olarak güncel grade?leme sistemi içine giren ve girmeyen bulguların değerleri sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı?nda, 2006-2012 yılları arasında, Meningiom tanısı almış olgulara ait rezeksiyon materyalleri incelenmiştir. Toplam 455 olgu çalışmaya katılmıştır ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2007 kriterlerine göre yeniden sınıflandırılmıştır. Olgular klinik ve morfolojik olarak değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 50,84 + 13,627 olarak belirlenmiştir. Kadın hastaların erkek hastalara oranı ise 2,6/1?dir. En fazla intrakranial meningiomlar (%57,1) izlenmiştir ve olgulardaki meningiomlar en fazla supratentorial (%74,3) yerleşimlidir. Hastalardaki meningiomların 140?ı (%30,8) grade 2 ve grade 3, 315?i (%69,2) grade 1?dir. En fazla meningotelyal (%34,9), grade 2-3 (%23,8) ve transizyonel (%17,1) meningiomlar izlenmiştir. Grade 2 ve 3 olgularının, grade 1 olgularına oranı ise 0,4?tür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2000 ve 2007 sınıflandırmalarının karşılaştırmasına göre grade 1 olgular %7,1 azalmış; grade 2 olgular %6,4, grade 3 olgular ise %0,7 artmıştır. Hastaların toplam %17,1?inde nöral doku invazyonu gözlenmiştir. Hastaların 14?ü (%3,1) klinik olarak nüks etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO 2007) sınıflamasına göre, hastaların 35?inin (%7,7) nüks olmadan tümör derecesi yükseltilmiştir. Nüks olmadan tümör derecesi yükseltilen ve beyin invazyonu göstermeyen olguların mitoz ve papiller pattern nedenli tümör derecesi yükseltilmiştir. Grade?lemede mitoz tek başına temel belirleyicidir ve diğer parametrelerden ayrı değerlendirilmelidir. Ki-67 de (sayı değil orana bakıldığından) mitozun değerlendirilmesinde çok önemlidir. Histomorfolojik olarak sellülarite ve patternless pattern varlığının aynı bulgunun morfolojik bakış açısına göre nitelendirilmesi olabileceği düşünülmektedir. Literatürde hücresel atipi morfolojik bir kriter değildir ancak diffüz hücresel atipinin mitoz dışı grade?leme skalasına kriter olarak girebilecek bir bulgu olabileceği sonucuna varılmıştır. Bulgularımız ışığında sonuç bölümünde belirtildiği gibi; mitoz dışı bulgulara dayanılarak yapılan güncel grade?lemede, güncel grade?leme dışı olan kriterlerin bir yerinin olabileceği ve güncel grade?lemede olan bazı kriterlerin de aynı değerde olmadığı dikkati çekmiştir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken; yeni alternatif grade?leme şeması oluşturulması ve prospektif olarak bundan sonra tanı konulacak vakalarda Dünya Sağlık Örgütü (WHO 2007) sınıflaması ile birlikte bu grade?leme sisteminin de uygulanmasıdır. Belli vaka sayısına ulaşıldığında da, kullanılan ve öngörülen grade?leme şemaları arasında yararlılık açısından bir karşılaştırma yapılmasının uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of histomorphological examination in surgical pathology is prescience of tumour?s biological behaviour. Diagnosis, differential diagnosis and grading criterions are propounded for this aim and tumours are classified based on these matters. Actual examination in practical surgical pathology must be done based on these classifications. Although reliance of true aggreement occurs in time, every classification system must be revised with new findings and informations after a time. In this study, a retrospective investigation from archieve materials was done and value of findings in and out of the actual grading system were questioned according to Tumours of Central Nervous System World Health Organization (WHO) 2007 Classification. This study was analysis of characteristics of 455 meningioma cases operated in Gazi University Medicine Faculty from 2006 to 2012. They were reclassified according to World Health Organization (WHO) 2007 Classification and evaluated clinically and morphologically. Mean age of patients with meningiomas was 50,84 + 13,627. The female: male ratio of 455 cases was 2,6:1. Intracranial (%57,1) and supratentorial (%74,3) located meningiomas were the most common. The frequency of grade 2-3 and grade 1 meningiomas was %30,8 (n:140), %69,2 (n:315) respectively. The most common variants were meningothelial (%34,9), grade 2-3 (%23,8) and transitional (%17,1). The ratio between grade 2-3 meningiomas and grade 1 meningiomas was 0,4. According to comparison of World Health Organization (WHO) 2000 and 2007 Classifications grade 1 meningiomas decreased %7,1, grade 2 and grade 3 meningiomas increased %6,4 and %0,7 respectively. %17,1 of all patients have neural tissue invasion and %3,1 (n:14) of all patients have clinically recurrence. 35 (%7,7) cases are upgraded from the original grade without recurrence according to World Health Organization (WHO) 2007 Classification. Cases upgraded without recurrence and brain invasion are upgraded because of mitosis and papillary pattern. Mitosis is the only basic arbiter in grading and must be evaluated apartly from other parameters. Ki-67 (because of ratio, not number) is also very important for mitotic evaluation. Histomorphologically, it was thought that cellularity and patternless pattern can be the morphological viewpoint of the same finding. Although cytologic atypia is not a criterion in the literature, it was concluded that diffuse cytologic atypia can be included in grading out of mitosis. As in conclusion part defined, it was attracted attention that criterions out of actual grading can have place in actual grading based on findings out of mitosis and criterions of actual grading can also have not the same value in actual grading. After this point, new alternative grading schema should be created and from this time this new grading schema also should be prospectively used for diagnosed cases with World Health Organization (WHO) 2007 Classification. After reaching large case series, comparison between these used and rigueur grading schemas should be appropriate for utility.