Preoperatif oral karbonhidratlı sıvıların kontrollü hipotansiyon üzerine etkisi
Effect of preoperative fluids with carbohydrates on controlled hypotension
  1. Tez No: 331424
  2. Yazar: M. SELMAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: 1946 yılında Mendelson tarafından anestezi sırasında aspirasyon pnömonisi riskinin ortaya konmasından bu yana, genel anestezi gereken cerrahilerden 6 saat önce oral alımın kesilmesi rutin bir uygulama haline gelmiştir. Aspirasyon pnömonisi açısından faydalı olmasına karşılık, zaman içerisinde açlığın cerrahi sırasında ve sonrasında olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır. Operasyondan iki saat önce karbonhidratlı sıvılar verilerek bu etkilerin azaltılabileceğinin kanıtlanmasıyla, henüz yaygın olarak uygulanmasa da bu yöntem guidelinelarda yerini almıştır. Preop karbonhidratlı sıvı verilmesinin bir faydası da cerrahiye stres yanıtı azaltmasıdır. Cerrahiye stres yanıtın bir parçası olan sempatik sinir sistemi aktivasyonunun da bu yöntemle azalıp azalmadığı kesin değildir. Sempatik sinir sistemi aktivasyonunun baskılanmasının önem taşıdığı kontrollü hipotansiyon uygulamalarında, bu yöntem, kontrollü hipotansiyon için gereken ilaç miktarını azaltma potansiyeline sahiptir. Amaç: Bu çalışmada, kontrollü hipotansiyon uygulanacak hastalara, operasyondan 2 saat önce karbonhidratlı bir içecek vererek, kontrollü hipotansiyon için gereken Remifentanil miktarında bir azalma sağlanıp sağlanamayacağını araştırdık. Yöntem: Kontrollü hipotansiyon uygulanması gereken bir Kulak Burun Boğaz Cerrahisi operasyonu yapılacak 40 hasta, 20 kişilik iki gruba ayırıldı. Deney grubuna, operasyondan iki saat önce, %10 dekstroz içeren 400ml?lik bir içecek verildi. Kontrol grubu geleneksel uygulamadaki şekliyle, önceki gece 12?den itibaren aç bırakıldı. Her iki gruptaki hastalara, operasyon boyunca, ortalama arter basıncını operasyon öncesi değerinden %30 aşağıya ve minimum 50mmHg seviyesine düşürecek şekilde, 0,02mcg/kg/dk ile 0,5mcg/kg/dk arasında bir hızda Remifentanil infüzyonu yapıldı. Hastaların operasyon boyunca aldığı ortalama Remifentanil dozu yine mcg/kg/dk olarak kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında, yaş, cinsiyet, preop ortalama arter basıncı ve ameliyat süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p değerleri sırasıyla 0,604 ? 0,845 ? 0,776 ? 0,183). Ortalama Remifentanil dozu açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Deney grubu ortalaması 0,21mcg/kg/dk (Standart sapma: 0,05), kontrol grubu ortalaması 0,18mcg/kg/dk (Standart sapma: 0,02) bulundu. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p= 0,083 - %95 Conf int) Sonuç: Preop karbonhidratlı sıvı verilmesi, açlıkla kıyaslandığında, kontrollü hipotansiyon için kullanılan Remifentanil miktarını azaltmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Abstaining from oral intake 6 hours prior to general anesthesia requiring surgeries became a rutin practice since 1946 when the risk of aspiration pneumonia was defined by Mendelson. Although fasting is beneficial for aspiration pneumonia, it has been determined to have negative effects during and after surgery. These negative effects have been demonstrated to be decreased by consumption of carbohydrate rich liquids before the surgery. Although this method has not been used widely yet, it is included in the guidelines. Another benefit of consumption of carbohydrate rich liquids is that it reduces the stress response to surgery. However, it is not known whether the activation of sympathetic nervous system, which is a part of the stress response to surgery, also decreases or not. This method has the potential to decrease the amount of drugs used for controlled hypotension in controlled hypotension applications in which repressing the symphathetic nervous system is important. Aim: The purpose of this study is to examine whether consumption of carbohydrate rich liquids 2 hours before the operation decreases the amount of remifentanil, a drug used to control blood pressure in controlled hypotension practices. Methods: 40 patients, who are scheduled for an ear, nose and throat surgery which requires application of controlled hypotension, have been divided into two groups of 20 patients. Experimental group received 400 ml drink containing 10% dextrose two hours before the surgery. On the other hand, the control group was abstained from eating and drinking 8 hours prior to the surgery. Patients in both groups were received remifentanil infusion at a rate between 0,02 mcg/kg/min and 0,5 mcg/kg/dk to decrease the arterial pressure by 30% compared to the pre-operative value and a minimum of 50 mmHg level. The mean dose of reminfetanil received by the patients during the operation was recorded in mcg/kg/min. Resuts: The differences between the experimental and control groups regarding to age, sex, pre-operative arterial pressure and duration of surgery were not statistically significant (p values are 0,604 ? 0,845 ? 0,776 ? 0,183, respectively). The mean dose of remifentanil was not significantly different between the two groups (p= 0,083 - %95 Conf int). The mean remifentanil dose for the control group was 0,21 mcg/kg/min with a standard deviation of 0,05 and 0,18 mcg/kg/min with a standard deviation of 0,02 for the experimental group. Conclusion: Consumption of carbohydrate rich liquids, compared to fasting, does not change the amount of remifentanil used for controlled hypotension significantly.