Three-dımensıonal analysıs of morphologıcal changes ın the face and maxılla of patıents wıth unılateral complete cleft lıp and palate after presurgıcal nasoalveolar moldıng treatment
Cerrahi öncesi uygulananan nazoalveoler molding tedavisinin unilateral tam dudak damak yarikli hastalarda, yüz ve maksillada meydana getirdiği morfolojik değisikliklerin üç boyutlu olarak incelenmesi
- Tez No: 331431
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı; unilateral tam dudak damak yarıklı hastalarda cerrahi öncesi uygulanan nazoalveoler düzeltim (NAM) sonrası maksillada yarık segmentlerinin genişliği ve segmentlerin dislokasyonunu ve yüzde burun delikleri ve kolumella genişligi, yüksekliği ve uzunluğunda oluşan değişimleri üç boyutlu (3D) olarak gözlemlemektir. Çalışma sonuçları Marmara Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Bebek Kliniği arşivinden sendromu olmayan yirmi dört çift yenidoğana ait dijital model (her birey için, bir NAM öncesi ve bir NAM sonrası) seçildi. Nazoalveoler düzeltim başladığında bütün infantlar ilk aylarının içindeydi. Burun delikleri ve kolumellanın genişliği, yüksekliği ve uzunluğunun hesaplanmasında, maksilla ve burundaki değişimin 3 boyutlu olarak değerlendirilmesinde intraoral ve ekstraoral noktalar kullanılmıştır. Çalışma sonuçları kolumella uzunluğu ve burun tabanı genişliği değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir. Diğer taraftan, kolumella genişliği, ve posterior alveol genişliği değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Aynı şekilde maksillanın büyük ve küçük segmentlerindeki dislokasyonu gösteren çizgisel ölçümlerde de düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the three-dimensional (3D) changes occurring in the maxilla in terms of cleft width and dislocation of the segments and in the face in terms of nostril and columella width, height and length, of patients with Unilateral Complete Cleft Lip and Palate (UCLP) after receiving presurgical Nasoalveolar Molding (NAM). Twenty four pairs of digital models (for each idividual, one before and one after NAM) of non syndromic newborn infants were selected from the Department of Orthodontics of Marmara University. All infants were within one month of age when NAM was started. Intraoral and extraoral landmarks were used to evaluate 3D changes in the maxilla, and nose, to quantify nostril and columella width, height and length. The results showed a statistically significant increase in the values of the columella length measurement and in the alar base width. On the other hand, statistically significant decrease observed in the values of columella width, of posterior alveolar width, as well as in the linear measurements that demonstrate the dislocation of the big and small segment of the maxilla.