Temporomandibuler eklem kondilinin morfolojik özelliklerinin ve dejeneratif değişikliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the morphological properties and degenerative changes of the condyle of the temporomandibular joint with cone beam computed tomography
- Tez No: 930735
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Temporomandibular eklem (TME) muayenesi esnasında, TME'ye ait rahatsızlıkların anlaşılabilmesi ve temporomandibular düzensizliklerin (TMD) tespit edilebilmesi için TME anatomisi ve morfolojisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önem taşımaktadır. TME'nin görüntülenmesi ve incelenmesi ilerleyen teknoloji ile gelişmiş, TME'ye ait sert dokuların incelenmesinde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) önem kazanmıştır. İki boyutlu radyografilerden farklı olarak KIBT üç boyutlu görüntüleme özelliği ile çene yüz bölgesinde ve dental alanda daha detaylı bilgi sağlar. Bu sayede TME'ye ait önemli bir anatomik yapı olan mandibular kondilin (MK) morfolojisinin tüm özellikleriyle incelenmesine olanak tanır. Bu tez çalışması, kondil şekillerini ve kondilde izlenen dejeneratif değişiklikleri tespit etmeyi ve bunların yaş ve cinsiyete göre dağılımını retrospektif olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çeşitli sebeplerle kliniğimize başvuran, 20-65 yaş aralığında olan, TME'ye ait herhangi bir patoloji ve travma geçmişi olmayan, kemik yapım-yıkım mekanizmasını etkileyecek herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, Eichner indeksine göre posterior bölgede dişli kapanışa sahip olan (A1,A2,A3,B1) 437 (253 kadın, 184 erkek) hastaya ait KIBT görüntüsü çalışmaya dâhil edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, frekans, standart sapma) kullanıldı. Kategorik değişkenler Ki-kare , parametreler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
During the temporomandibular joint (TMJ) examination, it's important to have sufficient knowledge about the anatomy and morphology of the TMJ in order to understand the disorders related to the TMJ and to detect temporomandibular disorders (TMD). Imaging and examination of the TMJ has improved with advancing technology, and cone beam computerized tomography (CBCT) has gained importance in the examination of the hard tissues of the TMJ. Unlike two-dimensional radiographs, CBCT provides more detailed information in the jaw-face region and dental area with its three-dimensional imaging feature. In this way, it allows the examination of the morphology of the mandibular condyle (MC), an important anatomical structure of the TMJ, with all its features. This thesis study aims to determine the condyle shapes and degenerative changes observed in the condyle and to retrospectively examine their distribution according to age and gender. CBCT images of 437 patients (253 female, 184 male) who applied to our clinic for various reasons, aged between 20-65 years, had no history of any pathology or trauma related to TMJ, had no systemic disease that would affect the bone formation-destruction mechanism, and had a toothed bite in the posterior region according to the Eichner index (A1, A2, A3, B1) were included in the study. Descriptive statistics (mean, frequency, standard deviation) were used in the evaluation of the data. Categorical variables were evaluated with Chi-Square, and the relationships between the parameters were evaluated with the Pearson correlation coefficient test.