EGF, gümüş ve naftalan ile zenginleştirilmiş jelatin bazlı yara örtülerinin klinik uygulamalar ile etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical effectiveness of the EGF, silver and naftalan enhanced, gelatin based wound dressing
- Tez No: 331451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doku kayıplı yaralar ile kontamine ya da enfekte yaraların hızlı ve uygun biçimde iyileşmesine katkı sağlayabilecek materyal ile yöntemler güncel araştırma konularından birisidir. Yara bakım ve pansumanında amaç, iyileşmeye uygun bir ortam sağlamak ve iyileşmeyi uyarmak, eksudatı kontrol altına almak, mekanik destek sağlamak, ağrıyı azaltmak ve çapraz kontaminasyonu engellemektir. Bu çalışmada jelatin taşıyıcı (scaffold) içerisinde EGF, Ag ve Naftalan içeren yara örtüleri geliştirilmiş ve pratikteki kullanımları ve etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Çankaya Belediyesi Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezine getirilen, açık yaraları bulunan 18 adet melez köpek üzerinde yapılmıştır. Deneklerin yaralarını kapatan yara örtüleri hergün yenileri ile değiştirildi ve 0, 4, 7, 10, 14 ve 21. günlerde yara alanları asetat tabaka üzerine işaretlenip milimetrik kağıt ile ölçüldü. Yapılan ölçümlerde gruplar arası farklılığın ortaya konulması amacıyla varyans analiz (ANOVA) testi yapıldı. Farklılıklar Tukey çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi. Veriler değerlendirildiğinde Naftalan içeren yara örtüsü kullanılan grupta küçülme hızının diğer iki gruba göre belirgin ve anlamlı derecede fazla olduğu saptandı (p=0,03). Sadece EGF içeren standart örtü ile Ag ile zenginleştirilmiş örtü arasında fark olduğu ancak bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The materials that can contribute to the improvement of the treatment of both the infected or contaminated wounds and wounds with the tissue loss is the one of the current topics in the researches. The aim of the wound care and dressing is to provide a suitable environment for the treatment and stimulate healing, control the exudate, provide mechanical support, reduce pain and prevent cross contamination. The aim of this study was to evaluate the efficiency and the effects of the wound dressings which were improved by adding EGF, Ag or naftalane in a gelatine scaffold. Eighteen mongrel dogs cared in the Cankaya Municipality Pet Rehabilitation Center with the open wounds were used in the study. Wound dressings were replaced with the new ones everyday and the size of the wounds were measured with graph paper in 0., 4., 7., 10.,14. and 21. days. Variance analyses (ANOVA) were used to determine the differences between the treatment groups. The differences between the groups were evaluated by Tukey test. The rate of wound contraction in the naftalane group was found to be significantly higher than the other two groups (p=0,03). Although the efficiency on the wound treatment was found to be different between the standard cover enriched with EGF and Ag, the difference was found statistically insignificant.