Isparta il merkezi kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin çalışma ortamı riskleri, risk algıları ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The working enviroment risks, risk perceptions and the relationship with quality of life in the nurses working in public hospitals in İsparta city center
  1. Tez No: 331450
  2. Yazar: DÖNE ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Isparta il merkezi kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin çalışma ortamı riskleri, risk algıları ve yaşam kalitesi ile ilişkisi. Bu araştırmanın amacı; Isparta il merkezi kamu hastanelerinde hemşire olarak çalışan sağlık çalışanlarının çalışma ortamındaki risklerin ve çalışanların risk algılarının belirlenmesi ve risk algıları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Isparta il merkezi kamu hastanelerinde hemşire olarak çalışan 939 sağlık çalışanı oluşturdu. Araştırma verileri üç bölümden oluşan anket ile toplandı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı ile değerlendirildi. İstatistiksel analizde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımı), t testi, Spearman ve Pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanıldı. Araştırma grubunun yaş ortalaması 34,0±7,2?ydi. Yüzde 92,5'i kadın % 51,9'u lisans mezunuydu. Araştırma grubunun sorgulanan fiziksel risklerden en çok gürültüyü ( % 74,9) ; ergonomik risklerden en çok uygun olmayan duruşu (% 63,6), biyolojik risklerden en çok kan ve vücut sıvıları ile yakın teması (% 90,1), kimyasal risklerden en çok çeşitli temizlik maddelerine maruz kalmayı (% 65,5), psiko-sosyal risklerden en fazla stresi ( % 95,3) algıladığı belirlendi. Araştırma grubu sorgulanan 11 fiziksel riskten ortalama 4,0±2,5?ini, 6 ergonomik riskten ortalama 2,4±1,8?ini, 4 biyolojik riskten ortalama 3,4±1,1?ini, 11 kimyasal riskten ortalama 3,3±1,1?ini ve 7 psiko-sosyal riskten ortalama 4,1±1,7?sini algılamaktaydı. Araştırma grubunun %68,5?i yaşam kalitesini ?ne iyi, ne kötü? olarak değerlendirmişti. Grubun %31,8?i sağlık durumundan ?hoşnut?tu.
Özet (Çeviri)
The working environment risks, risk perceptions and the relationship with quality of life in the nurses working in public hospitals in Isparta city center. Objective of this study was to determine the risks which nurses face in work environment in public hospitals in Isparta city center and their perception of risk and to analyze the relationship between risk perceptions and quality of life.This study was based on 939 healthcare staff working as nurses in public hospitals in Isparta city center. Data of the study werecollected by a survey which consisted of three parts. Data was studied with SPSS 15.0 software. In the statistical analysis, descriptive statistics (expressed as mean, standard deviation, percentage distribution), Spearman?s and Pearson?s correlations, t-test and linear regression were used. Mean age of the study group was 34.0 ± 7.2. Of the participants, 92.5%were women, while 51.9% had bachelor?s degree. The most commonly detected risk were as follow: noise as a physical risk (74.9%), uncomfortable position as ergonomic risk 63.6%), contact with blood and body fluids as biological risk 90.1%), being exposed to cleaners and detergents as chemical risk 65.5%) and stress as psychosocial risk (95.3%). The study group was found to detect average 4.0±2.5 of 11 physical risks, 2.4±1.8 of 6 ergonomic risks, 3.4±1.1 of 4 biological risks, 3.3±1.1 of 11 chemical risks and 4.1±1.7 of 7 psychosocial risks.