Silopi'de koyunlarda toxoplasma gondii'nin yaygınlığının indirekt floresans antikor testi(ıfat)olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 331461
  2. Yazar: ABDULLAH LEBLEBİCİER
  3. Danışmanlar: PROF. KADER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışma kapsamında Silopi İlçesi?nde yetiştirilen Hamdani ırkı, tamamı dişi 100 koyuna ait kan örnekleri alınmıştır. Kan serumları T.gondii spesifik antikorlar bakımından IFA testi kullanılarak incelenmiştir. Bu koyunların 97?si seropozitif bulunmuştur (%97). Serum sulandırma basamaklarına göre 1:16 titrede 58 (%58,7), 1:64 titrede 22 (%22,6), 1:128 titrede 16 (%16,4) ve 1:256 titrede 1 (%1) koyunun seropozitif olduğu belirlenmiştir. Çalışmada 2-10 yaş arası 100 koyundan kan örneği alınmıştır. 2-4 yaşlı koyunlarda seropozitiflik %96, 5-10 yaşlı koyunlarda ise %100 oranında bulunmuştur. Yaşa göre seropozitiflik görülmesi bakımından yaş grupları arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0,05). Seropozitiflik daha önce abort yapan koyunlarda %96 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the blood samples 100 female, Hamdani sheep which grown in Silopi district. The serum samples were examined using IFA with respect of T.gondii specific antibody. Seropositivity was detected as 97 of sheeps examined (97%). Seropositivity titers for IFA test were as follows: 1:16 in 57 (58.7%), 1:64 in 22 (22.6%), 1:128 in 16 (16.4%) and 1:256 in 1 (%1) of sheep were seropositive. The blood samples were collected in sheep between the ages of 2-10 in this study. Seropositivity was detected as 96% of 2-4 aged sheep and as 100% in 5-10 aged sheep. The relationship between age and seropositivity rate was not found significant (p>0.05). Seropositivity was observed in aborted and non-aborted sheep as 96% and 33.3%, respectively.