Bazı Türk kömürlerinin çabuk (flash) pirolizi
  1. Tez No: 35118
  2. Yazar: O.NURİ ŞARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Balkaya ve Bolu-Mengen linyitleri ile silopi asfaltitinin bir sürüklemeli akış reaktöründe (entrained flow) azot gazı atmosferinde çabuk (flash) piroliz ile kükürtten arıtılabilirlikleri incelendi. Bu amaçla, linyit örnekleri 450-750 °C, asfaltit örneği ise 400-550 °C sıcaklık aralığında çabuk pirolize tabi tutuldu. Deneylerde, sıcaklığa bağlı olarak toplam kükürt giderimi, kükürt türlerinin davranışı ve uçucu madde miktarının değişimi incelendi. Linyit örnekleri için denenen en son piroliz sıcaklığı olan 750 °C'de Balkaya ve Bolu-Mengen kömürlerinde sırasıyla %42,25, %57,08 toplam kükürt ve %72,7, %66,8 uçucu madde giderimi sağlanmıştır. Silopi asfaltitinde 550 °C'de %17,82 toplam kükürt ve %33,6 oranında uçucu madde giderimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The desulphunzation of Balkaya and Bolu-Mengene lignites, and Silopi asphaltite with flash pyrolysis in an entrained flow reactor under nitrogen atmosphere was investigated. For this purpose, the lignite samples were pyrolysed in the temperature range 450-750 °C while the asphaltite sample was pyrolsed in the temperature range 400-550 °C. The total sulphur removal, the change of sulphur types and the reduction in the volatile matter were investigated for all samples with respect to pyrolysis temperature. The removal of total sulphur for Balkaya and Bolu-Mengen lingnites were found as 42.25 % and 57.08 %, respectively, at 750 °C pyrolysis temperature. This value is 17.82% for Silopi asphaltite at550 °C pyrolysis temperature. Reduction in the volatile matter for Balkaya and Bolu-Mengen lignites were found as 72.7 % and 66.8% at 750 °C while this value is 33.6 % for Silopi asphaltite at 550 °C pyrolysis temperature.