Ratlarda karaciğer iskemi reperfüzyon hasarın Carvedilol'ün koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effect of Carvedilol on liver ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 331533
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Fizyopatoloji, Pharmacy and Pharmacology, Physiology, Physiopathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda sıcak total karaciğer iskemi reperfüzyon hasarına karvedilolün koruyucu etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Otuzaltı adet Wistar-Albino dört gruba ayrıldı 1. GRUP K (Kontrol-n=8) Batın açılarak kan ve karaciğer alındı. 2.GRUP S (Sham-n=8) On gün boyunca 1/gün gavaj yutturuldu, batın açıldı, karaciğer ve damar yapıları açığa çıkarıldı iskemi yapılmadı, 30dk sonra tekrar karaciğer ve damarlar tekrar açığa çıkartıldı ve batın tekrar kapatıldı, 60. dakikada kan ve karaciğer alındı. 3.GRUP İ/R (İskemi / Reperfüzyon Grubu-n=10) Batın açıldı 30 dk total karaciğer iskemisi ve 30 dk reperfüzyon uyguandı, kan ve karaciğer alındı. 4. GRUP İ/R+C (İskemi/ Reperfüzyon+Karvedilol-n=10) On gün gavajla 2 mg/kg/gün karvedilol verildi, Batın açıldı 30 dk total karaciğer iskemisi ve 30 dk reperfüzyon uyguandı, kan ve karaciğer alındı. Serumda AST, ALT, ALP, karaciğer dokusunda TAS, TOS, MDA ölçümleri yapıldı. Ek olarak karaciğer dokularında histopatolojik değerlendirilme yapıldı. Bulgular: İskemi reperfüzyon oluşturulan gruplar (İ/R ve İ/R+C), iskemi reperfüzyon uygulanmayan (K ve S) gruplarla istatistiksel olarak karşılaştırıldığında AST ve ALT anlamlı derecede (p0,05). İ/R grubu ile İ/R+C grubu karşılaştırıldığında ise AST, ALT ve MDA parametrelerinde rakamsal bir düşüş olmasına rağmen istatistiksel açıdan hiçbir parametrede anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Tartışma: Bu çalışma literatüre dayanarak gerçekleştirdiğimiz deney şartlarında karvedilolün karaciğeri iskemi reperfüzyon hasarından korumadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine protective effects of carvedilol on liver ischemia-reperfusion injury in rats. Materials and Methods: Thirty-six adult Wistar-Albino divided into four groups 1. GROUP C (Control-n=8) underwent laparotomy and the blood and liver were taken. 2.GROUP S (Sham-n=8) empty gavage swallowed 1/day for ten days, the abdomen was opened liver and vascular structures made uncovered, ischemia not performed, liver and blood vessels open again after 30 mins. At 60st minutes were the blood and liver were taken. 3.GROUP I/R (ischemia/reperfusion group-n=10), the abdomen was opened performed 30 min of total hepatic ischemia and reperfusion for 30 minutes, the blood and liver were taken. 4.GROUP I/R+C (Ischemia/Reperfusion+ Carvedilol-n=10) for ten days by gavage of 2 mg / kg / day were given carvedilol, the abdomen was opened, performed 30 min of total hepatic ischemia and reperfusion for 30 minutes, the blood and liver were taken. AST, ALT, ALP, levels were measured in serum, TAS, TOS, MDA levels were measured in liver tissue. In addition, histopathological examinations of liver tissues was also performed. Results: Ischemia reperfusion groups (I/R and I/R+C), were compared statistically with Non ischemia-reperfusion groups (C and S), AST and ALT were significantly (p 0,05). I/R group and I/R+C group were compared, AST, ALT, and MDA, although a decrease in the numerical parameters no significant difference was found statistically significant (p> 0,05). Discussion: This study was realized on the basis of the literature shows that the experimental conditions carvedilol is not protect the liver from ischemia-reperfusion injury.