Atopik dermatitli çocukların ve ailelerinin yaşam kaliteleri ile hastalık şiddeti, sosyoekonomik statü, hasta depresyon ve kaygısı arası ilişkilerin incelenmesi
The relationship between the quality of life of children with atopic dermatitis and their families, disease severity, socioeconomic status, symptoms of depression and anxiety
- Tez No: 331541
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ YÜCELTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Atopik dermatit, hasta ve aile yaşam kalitesini fiziksel, psikolojik ve sosyoekonomik açıdan etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Hastalığın yaşam kalitesi ve psikososyal parametreler ile ilişkisi, son yıllarda önemli bir araştırma konusu olmuştur. Amaç: Bu çalışmada, atopik dermatit tanılı çocukların ve ailelerin yaşam kaliteleri ile, hastalık şiddeti, hastanın depresyon ve kaygı semptomları, sosyoekonomik statü, ve sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 6-17 yaş arası, atopik dermatit tanılı 58 çocuk hasta ve anneleri alındı. Hastalara, Çocuk Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (ÇDYKİ), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE), KINDL Çocuklar İçin Genel Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Anketi (KINDLÇocuk) uygulandı. Annelere, Aile Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (ADYKİ), KINDL Aile İçin Genel Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Anketi (KINDLAile) uygulandı. Hastalık şiddeti SCORAD (SCORing of Atopic Dermatitis), hastaların sosyoekonomik düzeyi SES (Sosyoekonomik Statü) İndeksi ile değerlendirildi. Bulgular: ÇDYKİ?nin çalışmadaki diğer tüm ölçekler ile arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. SCORAD ile sadece ÇDYKİ ve ADYKİ arasında, SES ile sadece ÇDYKİ ve KINDLÇocuk arasında anlamlı korelasyon gözlendi. ÇDYKİ ile ADYKİ ve KINDLÇocuk ile KINDAile arasında anlamlı korelasyon saptandı. Yaş, cinsiyet, ailedeki çocuk sayısı, hastalık süresi gibi sosyodemografik özelliklerin yaşam kalitesi, hastalık şiddeti, hasta depresyon ve kaygı semptomları arasında ilişki yoktu. Sonuç: Atopik dermatitli çocukların yaşam kaliteleri, hastalık şiddeti, sosyoekonomik statü, depresyon semptomları ve kaygı semptomlarından etkilenmektedir. Hastalık şiddeti hastalığa özel yaşam kalitesini azaltırken, genel sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini etkilememektedir. Hastanın yaşam kalitesi algısı ile ailenin yaşam kalitesi algısı paraleldir. Sosyoekonomik statünün azalması çocukların yaşam kalitesi azaltırken, ailenin yaşam kalitesini etkilememektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: atopik dermatit, yaşam kalitesi, depresyon, kaygı, sosyoekonomik statü
Özet (Çeviri)
Background: Atopic dermatitis, is a chronic disease which can affect the patient and family quality of life physically, psychologically and socioeconomically. Interaction between the disease, quality of life and psychosocial parameters has become an important research issue recently. Objective: In this study, we aimed to investigate the relationship between the quality of life of children with atopic dermatitis and their families, disease severity, symptoms of depression and anxiety, socioeconomic status and sociodemographic features. Method: The study was carried out in 58 children with atopic dermatitis aged between 6-17 years old and their mothers. The patients completed Children's Dermatology Life Quality Index (CDLQI), State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC), Children Depression Inventory (CDI) and KINDL General Health Related Quality of Life Questionnaire for Children (KINDLChildren). The parents completed Family Dermatology Life Quality Index (FDLQI) and KINDL General Healt Related Quality of Life Questionnaire for Parents (KINDLParents). Disease severiy was evaluated by SCORAD (SCORing of Atopic Dermatitis) and the socioeconomic status was evaluated by SES (Socioeconomic Status) Index. Results: A statistically significant correlation was detected between CDLQI and all of the other questionnaires in the study. It is observed that SCORAD was significantly correlated with only CDLQI and FDLQI, but not with the general quality of life scales. SES was significantly correlated with only CDLQI and KINDLChildren. A significant correlation was detected between CDLQI and FDLQI, and also between KINDLChildren and KINDLFamily. Sociodemographic features like age, sex, total number of children in family did not affect quality of life, disease severity, patient depression and anxiety symptoms. Conclusion: The quality of life of children with atopic dermatitis is affected by the disease severity, socioeconomic status, symptoms of depression and anxiety. Disease severity can decrease the disease specific quality of life but not the general health related quality of life. Perception of life quality by the patient and the parent were well correlated with each other. Lower socioeconomic status may affect the life quality of children but not the parents. KEY WORDS: atopic dermatitis, quality of life, depression, anxiety, socioeconomic status