BI-RADS kategori 3 olarak tanımlanan lezyonların uzun dönem takipte negatif ön görü değerinin belirlenmesi ve hastaya ait karakteristik özelliklerin BI-RADS kategori 3 değerlendirmesindeki olası etkilerinin araştırılması
The negative predictive value of BI-RADS category 3 assesment after a long term follow-up and the possible effects of patient related factors on BI-RADS category 3 assessment
  1. Tez No: 331542
  2. Yazar: HİLAL ALTAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
BI-RADS kategori 3 yüksek olasılıkla benin olarak kabul edilen lezyonları tanımlamaktadır. Bu çalışma; BI-RADS kategori 3 değerlendirmesinin kliniğimizde ne sıklıkla kullanıldığı, ne kadar süre takip edildiği, bu süre sonunda değerlendirmenin negatif öngörü değeri ve literatüre uygunluğunu araştıran klinik performans değerlendirmesidir. Ayrıca çalışmada hastaya veya radyoloğa ait faktörlerin BI-RADS kategori 3 değerlendirmesindeki olası etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Eylül 1997? Nisan 2010 tarihleri arasında, kliniğimize tarama mamografisi yaptırmak üzere başvurmuş olan, 9602 olgunun mamografi takip formları retrospektif olarak değerlendirildi. BI-RADS kategori 3 olarak değerlendirilmiş ve kısa aralıklı takibe çağrılmış olan 881 olgunun mamografi takip formları incelenerek çalışmaya dahil edildi. Patoloji sonuçları altın standart olarak kabul edilerek, radyoloğun 6. ay, 12. ay ve en son kontrolde belirlemiş olduğu BI-RADS kategori değerlendirmesinin negatif ön görü değerleri hesaplandı. Olguların takip protokolüne uyumu değerlendirildi.Hastaya ait risk faktörlerine ve radyoloğun deneyim süresine göre BI-RADS kategori 3 olguların dağılımı incelendi.Taranan 9602 olgu içerisinde BI-RADS kategori 3 olarak değerlendirilen olgu sayısı 881 (%9,2) idi. İki yüz yetmişbeş (%31) olgununhiçbir kontrole gelmediği saptandı. BI-RADS kategori 3 olarak tanımlanan ve en az bir kere kontrole gelmiş olan 606 (%69) olgunun mamografi ile ortalama takip süresi 36,9 ay idi. Biyopsi yapılan 23 olgunun (%3,8) 5?inde(% 0,8) malinite saptandı. Altıncı ay kontrolünde negatif öngörü değeri %90,9, on ikinci ay kontrolünde negatif öngörü değeri %87,5 ve en son kontrolde negatif öngörü değeri %100 olarak hesaplandı. Olguların 6. ay kontrolüne %50 oranında, 12. ay kontrolüne %30 oranında, on ikinci ay sonrası herhangi bir kontrole %48 oranında uyum sağladığı saptandı.Sonuç olarak; kliniğimizde tarama mamografisi sonrası BI-RADS kategori 3 değerlendirmesi % 9,2 oranında kullanılmış olup literatür bilgisine uygundur. BI-RADS kategori 3 olarak değerlendirilen olgular arasında % 0,8 oranında malinite saptanmış olup bu kategoriye atfedilen malinite risk aralığıiii(
Özet (Çeviri)
BI-RADS category 3 defines lesions with a high probability of benignity. This is a performance study of our clinic, evaluating the frequency of BI-RADS category 3 utilization, the length of follow-up periods, the negative predictive value of such a designation in the light of the final outcome and concordance with the current literature. The possible effects of patient and radiologist related factors on BI-RADS category 3 assessment are also studied.Screening mammography records of 9602 patients, between September 1997 and April 2010, were evaluated retrospectively. 881 patient assessed as BI-RADS category 3 and called back for short interval follow-up protocol, were included in the study. Negative predictive values for 6th, 12th and final controls were calculated according to radiologist prediction, accepting the pathology results as gold standard. The compliance of patients to follow-up protocol was also evaluated. The distribution of BI-RADS category 3 lesions according to patient related breast cancer risk factors and radiologists experience was studied.881 out of 9602 cases was defined as BI-RADS category 3 (9.2%). Two hundred and seventy five cases were lost to follow-up. Mean follow-up period of 606 patients (69%) with BI-RADS category 3 assesment who had applied for control at least once was 36.9 months. Biopsy results in 5 out of 23 patients were malignant. Negative predictive values for 6th, 12th and final controls were 90.9%, 87.5% and 100%, respectively. Patient compliance for 6th, 12th and any control beyond 12th month was 50%, 30% and 48%, respectively.BI-RADS category 3 designation was utilized in 9.2% cases of screening mammography in our clinic, which is in accordance with the literature. Among such cases cancer detection rate was 0.8% which is also within the attributed risk intervals (