Bir cezaevinde kalan ergenlerde sağlık davranışlarının saptanması ve sağlığı geliştirme modeline temellendirilmiş eğitimin davranış değişikliğine etkisi
Detection of the health behaviours of the adolescents in prison and the effect of training based on health promotion model on behavioural change
- Tez No: 331555
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırma, cezaevinde kalan ergenlerin sağlık davranışlarının saptanması ve saptanan sağlık davranışlarına göre sağlığı geliştirme modeli kullanılarak verilen eğitimin davranış değişikliğine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu?nda kalan tüm ergenler (N=276) oluşturmuştur. Araştırmanın birinci aşamasında 268 ergene, Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği uygulanmıştır. Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği alt grup puan ortalamalarına bakıldığında Stres Yönetimi alt boyutunun madde puan ortalamasının (1.53±0.30) diğer alt boyutlara göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise 73 ergene (deney=36, kontrol=37) Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubuna stresle baş etmede etkili başa çıkma yöntemlerini sağlamak amacıyla Stres Yönetimi Geliştirme Programı uygulanmıştır. Gruplara ön test, program sonrası son test ve programdan 1 ay sonra tekrar test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to detect the health behaviours of the adolescents in prison and to determine the effect of the training given by using health promotion model based on observed health behaviours, on the behavioural change. The study was descriptive and semi-experimental with a pre test-post test control group. The universe of the study was composed of all adolescents in Istanbul Maltepe Closed Penal Institution for Children and Youth (N=276). At the first step of the study, 268 adolescents were given Adolescent Lifestyle Questionnaire. When mean subgroup scores of Adolescent Lifestyle Questionnaire were examined, it was observed that mean item score of Stress Management subdimension (1.53±0.30) was found to be lower compared to other subdimensions. As the second step of the study, 73 adolescents (experimental= 36, control=37) were performed Stress Coping Styles Scale. Experimental group was given Stress Management Promotion Program in order to provide the effective stress-coping methods. A pre test, a post test after program and a repeat test one month after the program were performed for all groups.