Adana'da kapalı bir cezaevinde kalan mahkumların hepatit B, hepatit C, HİVseroprevalansının belirlenmesi ve ruhsal hastalık riskinin araştırılması
Determination of hepatitis B, hepatitis C and HİV seroprevalence and investigation of the risk of mental illness in prisoners staying in a closed prison in Adana
- Tez No: 918101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Adana'da bir Kapalı Cezaevinde kalanların Hepatit B, Hepatit C ve HİV (AİDS) enfeksiyonları seroprevalansını (sıklığını) tespit etmeyi, bu hastalıklarla ilgili sosyal destek durumu, bilgi düzeyi, tutumun belirlenmesi ve bu kişilerin anksiyete ve depresyon risk düzeyini araştırmayı hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu tez çalışması, 01.01.2024-30.03.2024 tarihleri arasında Adana ili Sarıçam İlçesine bağlı Kürkçüler Cezaevleri aile sağlığı merkezinde, kapalı bir cezaevinde mahkûm olarak bulunan çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü 314 yetişkin ile yüz yüze görüşülerek yürütüldü. Araştırmamızda katılımcılara, hazırladığımız anket formu ile sosyodemografik verileri, antropometrik ölçümleri, özgeçmişe ait veriler, bulaşıcı hastalıklar ve sosyal destek durumları ile ilgili sorular sorulmuştur. Sigara kullanan katılımcılara fagerström nikotin bağımlılık testi ve sigara kullanımı ile ilgili sorular, katılımcılara Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the seroprevalence (frequency) of Hepatitis B, Hepatitis C and HIV (AIDS) infections among those staying in a Closed Prison in Adana, to determine the social support status, knowledge level and attitude regarding these diseases, and to investigate the risk level of anxiety and depression of these people. Materials and methods: This cross-sectional thesis study was conducted by face-to-face interviews with 314 adults over the age of 18 who agreed to participate in the study, who were inmates in a closed prison, at the Kürkçüler prison family health center in Sarıçam District of Adana province, between (6.9±4.7). HAD-D scores of infected individuals (6.9.±2.9) were found to be higher than the HAD-D scores of uninfected individuals (6.1±4.1), although not significantly. Conclusion: The frequency of infectious diseases such as hepatitis B, C and HIV among convicts staying in penal institutions is higher than in the normal population and is an important problem for public health. 01.01.2024 and 30.03.2024. In our research, the participants were asked questions about their sociodemographic data, anthropometric measurements, CV data, infectious diseases and social support status with the survey form we prepared. Fagerström nicotine addiction test and questions about smoking were applied to the participants who smoke, and the Hospital Anxiety and Depression Scale was administered to the participants. The data were analyzed in the SPSS 25.0 statistical program, and a p value of