Eritrosit agregasyon kinetiğine etkili faktörler
The factors affecting red blood cell aggregation kinetics
  1. Tez No: 331570
  2. Yazar: MEHMET ÜYÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eritrosit süspansiyonlarının elektriksel özelliklerinin ölçülmesiyle eritrosit agregasyonunun değerlendirilebileceğini bildiren çalışmalar bulunmaktadır Eritrositlerin ve plazmanın elektriksel özellikleri birbirlerinden farklıdır. Eritrosit süspansiyonlarının elektriksel özelliklerinin ölçülmesiyle eritrosit agregasyonunun değerlendirilebileceğini, fotometrik ölçümlere benzer şekilde bir seyir gösterdiği ve eritrosit agregasyonu süreci hakkında bilgi verebileceğini bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda eritrosit agregasyonu ve agregasyon zaman sabitlerinin ölçüm sistemine ait geometriye bağlı olarak değişebileceği düşünülmektedir. Fakat küçük çaptaki kapillerdeki agregasyon kinetiği hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, farklı geometriye sahip cam kapillerde eritrosit agregasyon kinetiğinde meydana gelebilecek değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Eritrosit süspansiyonlarının elektriksel özellikleri yatay cam kapillerde, enjektör pompasıyla oluşturulan akım sırasında ve sonrasında kaydedilmiştir. Ölçüm sistemimizde elektriksel ölçümlerin yapılabilmesi için, iki tane paslanmaz çelikten yapılmış olan elektrodlar cam kapillerin baş ve son kısımlarına yerleştirilmiştir. Bu elektrodlar, seri kapasitans (C) ölçümleri için LCR metreye bağlanmıştır. Bu çalışmada 80?800 µm arası çapa sahip cam kapiller borularda eritrosit agregasyonunun zaman seyri değerlendirilmiştir. Bu amaçla çeşitli özelliklere sahip eritrosit süspansiyonlarının cam kapillerden akımı sağlandı, akım sırasında ve akım durdurulduktan sonra, süspansiyonların agregasyon sürecini yansıttığı bilinen özellikleri izlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, eritrosit agregasyon parametreleri ölçümü yapılan kapillerin çapından etkilenmektedir. Cam kapillerin çapının azalmasıyla birlikte eritrosit agregasyonu parametrelerinde önemli değişiklikler ölçülmüştür. Özellikle, 80 ile 800 µm arasında değişen çaplara sahip kapillerde ölçümü yapılan eritrosit agregasyonu zaman sabitleri kapillerin çapına bağlı olarak değişimler göstermektedir. Küçük çapa sahip cam kapiller borulardaki eritrosit süspansiyonlarının elektriksel özelliklerinin ölçülmesi, bu kapillerde eritrosit agregasyon kinetiğininin belirlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that electrical properties of red cell suspensions also change during aggregation. The electrical properties of blood plasma and blood cells differ from each other. Several groups suggested that monitoring electrical properties of red cell suspensions during aggregation can provide information about the time course of aggregation, in a similar way to the photometric methods. In recent years, erythrocyte aggregation and aggregation time constant is thought to vary depending on the geometry. But there is not enough information about the kinetics of aggregation of small diameter capillaries. The aim of the study is the investigation of the alterations depending on the diameter in glass capillaries with different diameters in erythrocyte aggregation kinetics. Electrical properties of red blood cell (RBC) suspensions were recorded in a horizontal glass capillary, during and after the stoppage of flow induced by a syringe pump. Two stainless steel cylinders were fitted on both ends of the capillary serving as electrodes for electrical measurements. These electrodes were connected to a LCR meter for the measurement of electrical series capacitance (C). In this study, we evaluate the time period of erytrocyte agregation of glass capillary tubes with a diameter of between 80-800 micrometers. For this purpose, a flow was provided of various properties of erythrocyte suspensions through glass capillary tubes and the process of aggregation reflect the known properties of suspensions were monitored during the flow and after the current flow was stopped. The results of the current study also confirm of time-course related parameters influenced by geometry of the capillaries used for RBC aggregation measurements. The decreased diameters of glass capillaries resulted in significant and progressive changes of all kinetics of aggregation parameters as measured by the six glass capillaries. Especially, parameters reflecting the time course of RBC aggregation as determined between 80 and 800 µm were affected by the diameter of capillaries. The measurement of the electrical properties of the erythrocyte suspensions in glass capillary tubes with a small diameter can help to determine the erythrocyte aggregation kinetics in these the capillaries.