İstanbul'da hastanelere başvuran hastalar arasında anafilaksi sıklığı
The frequency of anaphylaxis among the patients admitted to hospitals in İstanbul
  1. Tez No: 331609
  2. Yazar: BERRİN EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç: Anafilaksi, bütün dünyada giderek artan sıklıkta görülen ve yaşamı tehdit eden sistemik bir hastalıktır. Ülkemizden ve diğer gelişmekte olan ülkelerden anafilaksi sıklığı konusunda kapsamlı ve güvenilir bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul'da bulunan ve çok yoğun hastanın başvurduğu devlet hastanelerine başvuran hastalar arasında anafilaksi tanı sıklığını ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntemler: Çalışmada, İstanbul Sağlık Müdürlüğü veri tabanında on iki aylık bir sürede anafilaksiyle ilişkili spesifik ICD-10-CM tanı kodları almış hastalar temel alınmıştır.Bulgular: Tüm çalışma popülasyonunda(n:5.844.501) anafilaksiye özgü kodlardan herhangi birini alan 79 vaka tanımlanmıştır(1.35 vaka / 100.000 kişi /yıl). Anafilaksi tanısı alan hastaların çoğunluğunu 18 yaşından büyükler (%84) ve kadınlar (%57) oluşturmuştur(p değeri
Özet (Çeviri)
Background: Anaphylaxis is a life threatening systemic disease worldwide with a growing frequency. But, there aren?t reliable and comprehensive data about the frequency of anaphylaxis from our country and other developing countries. We aimed to document the frequency of anaphylaxis among the patients admitting to the big state hospitals in Istanbul.Material and Methods: For the study, the cases with the codes specific for anaphylaxis were identified in the database of the Health Directorate Network of Istanbul for 12 months.Results: A total of 79 people were identified with specific anaphylaxis codes among the general population (n:5.844.501) (1.35 cases per 100 000 person-years).