Term ve preterm yenidoğanlarda K vitamini öncesi ve sonrası serum growth arrest specific-6 (GAS-6) protein düzeyleri
Serum growth arrest specific-6 (GAS-6) levels before and after vitamin K prophylaxis in term and preterm newborns
  1. Tez No: 331608
  2. Yazar: EMEL EKŞİ ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT HASİBE ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Growth arrest-specific gene 6 (GAS6) 1988?de büyümesi engellenmiş hücrelerde keşfedilmiş bir gendir. Bu genin kodladığı Gas6 proteini 75-kDa molekül ağırlığında, K vitaminine bağımlı protein ailesine en son katılan ve 678 aminoasitten oluşan bir proteindir. %44 aminoasit ortaklığı ile antikoagülan protein S?e yapısal olarak benzer. Organizmadaki yaygın dağılımına bağlı olarak endotel hücrelerinde, vasküler düz kas hücrelerinde, osteoklastlarda, epitelyal hücreler ve fibroblastlarda hücre yaşamının devamında ve proliferasyonunda rol oynar. Literatürde Gas6 referans aralıklarının oluşturulması amacıyla daha önce erişkinlerdeki düzeylerin belirlenmiş olmasına karşın yenidoğanlarda serum Gas6 düzeyi referans aralıkları ile ilgili henüz yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Hem yenidoğana özgü referans değerlerinin oluşturulmasına bir katkı sağlamak, hem de farklı özelliklere sahip yenidoğanların K vitamini öncesi ve sonrası Gas6 değerleri arasında bir fark olup olmadığını ortaya koymak amacı ile bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 80 yenidoğan (40 term, 40 preterm) alınmıştır. Doğumdan hemen sonra alınan kordon kanı örneklerinden ve i.m olarak 1 mg K vitamini uyguladıktan 48 saat sonra alınan periferik venöz kan örneklerinden trombositten fakir plazma elde edildi. Gas6 düzeyleri ELISA (R&D) kiti ile belirlendi. Bulgular: K vitamini öncesi Gas6 düzeyleri preterm ve term yenidoğanlarda sırasıyla 9,07±5,30 ng/ml ve 9,75±4,34 ng/ml olarak bulundu. K vitamini sonrası Gas6 düzeyleri preterm ve term yenidoğanlarda sırasıyla 10,50±5,28 ng/ml ve 9,12±3,42 ng/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Growth arrest-specific gene 6 (GAS6) was originally found as a gene upregulated by growth arrested fibroblasts in 1988. The protein encoded by this gene is called Gas6 and is 75-kDa molecular weight and consists of 678 aminoacids. Gas6 protein belongs to the family of plasma vitamin K-dependent proteins and is similar to the Protein S with the same domain organization and 44% amino acid identity. It plays an important role at survival and proliferation of many cell types such as endothelial cells, vascular smooth muscle cells, osteoclasts, epithelial cells and fibroblasts. Comprehensive reference value study for Gas6 is studied in adults, but there is not any study in the literature in newborns. Besides contribution to creating serum Gas6 reference values in newborns, we aimed to show the difference between Gas6 levels before and after vitamin K injection in different featured newborn groups, if existing. Material and Methods: Samples from 80 newborn (40 term and 40 preterm) are studied. Platelet- free plasma was removed from blood samples taken from the cord blood just after the delivery and peripheral veins 48 hours after vitamin K injection. Gas6 levels were identified by ELISA. Results: Before vitamin K injection, Gas6 levels in preterm and term newborns were 9,07±5,30 ng/ml and 9,75±4,34 ng/ml respectively. After vitamin K injection, Gas6 levels in preterm and term newborns were 10,50±5,28 ng/ml and 9,12±3,42 ng/ml respectively.